Lenda, lenda, lenda!

Lenda, lenda, lenda!

Kollektsioon on koostatud ringvaatepaladest lennunduse valdkonnast. Mitmete palade keskmes on Tallinna lennujaam ja sealne igapäevatöö, tutvustatakse ka uut lennujaamahoonet, uusi lennuliine (Tallinn-Pärnu, Tallinn-Odessa jt) ning soovitakse õnne juba 3 miljonit kilomeetrit õhus veetnud lendurile. Teise suure osa paladest moodustab purilennusport, langevarjurite tegemised ning lendurite õppused. Kajastatakse ALMAVÜ (Armee, Lennuväe ja Merelaevastiku Abistamise Vabatahtlik Ühing) erinevaid tegevusi, näidatakse purilennudemonstratsioone ja -võistluseid ning tutvustatakse 500. langevarjuhüppe teinud meest.

  Edastused

  Lennuhooaja avamine

  Hetkel toimub
  Tallinna lennujaamas toimub suvise lennuhooaja pidulik avamine. Tallinna lennujaama isikkoosseis on kogunenud lennuväljale hooaja pidulikule avamisele. Peetakse kõnesid, aplausi saatel saab esimesena teekonnalehe lendur Škarinov, et viia Moskvasse voltalaste saadetis. Elektrimootorid laaditakse veoautolt lennukisse. Reisijad tõusevad treppi mööda Kuressaarde suunduvale lennukile ning lennuk tõuseb õhku.

  Julgete harrastus

  Hetkel toimub
  Noored langevarjurid Lennuväe Abistamise Vabatahtliku Ühingu Tallinna aeroklubis. Nad õpivad instruktori juhendamisel langevarjude pakkimist, neiu katsetab langevarjunööridel istumist. Lennuväljal kinnitatakse pakitud langevari neiule selga ja ta istub kahekohalisse lahtisesse lennukisse Po-2. Lennukid tõusevad õhku, teised noored jälgivad lendu maalt. Kursuslane sooritab edukalt oma esimese langevarjuhüppe.

  Noored purilendurid

  Hetkel toimub
  Tallinna Aerotehnilises klubis toimuvad ühiskondlike purilennuspordi instruktorite ettevalmistuskursused. Kombinesoonides lendurimütside ja -prillidega noorukid on lennuväljal rivis, lennuinstruktor Hugo Abram selgitab neile purilennuki juhtimissüsteemi. Algab lennupraktika, üks kursuslastest Mati Kutsar istub lennukisse. Talle antakse lipuga märku stardiks, mootorrattaga pannakse keerlema mootorvints, mis tõmbab plaaneri õhku. Purilennuk liugleb õhus ja kaaslased jälgivad plaaneri lendu.

  Õhuteedel

  Hetkel toimub
  Tallinna lennujaamas valitseb suviti elav tegevus, reisi- ja kaubalennukid stardi eel. Kaubalennuki pardale laaditakse parajasti mitmesuguseid saadetisi, sh Volta elektrimootoreid. Reisiliinid väljuvad Eestist Moskvasse, Lenigradi, Riiga jm. Lennureisijad sisenemas Aerofloti lennukisse L 1270, lennuki õhku tõustes on sellel pidev side lennujaama juhtimiskeskuse dispetšeriga, kes annab infot edasi vene keeles. Vaated dispetšeriruumi, lennukikapteni kabiini ja reisijate mugavasse salongi.

  Uus lennujaam

  Hetkel toimub
  Oktoobripühadeks avati Tallinna lennujaama uus hoone. Vestibüüli seinad on kaunistatud nõukogulikke sümboleid kandvate ornamentidega. Uks avaneb ooteruumi ja hotellitubadesse lastenurgaga. Pühade eel autasustatakse lendureid rinnamärkidega. Lendur Anatoli Stepašinil on läbi lennatud miljon kilomeetrit. Lennuk tõuseb õhku.

  Hüpped aerostaadilt

  Hetkel toimub
  ALMAVÜ Vabariiklik Aerospordiklubi on esmakordselt saanud enda valdusse aerostaadi, selle abil hakatakse regulaarselt läbi viima langevarjuhüpete õpetamist ja treeningut. Treeneriks on langevarjuhüpete meister Nikolai Firsov, kes ise on sooritanud ligi 730 hüpet. Sportlased istuvad tõstukisse, hiiglasuur õhupall tõuseb õhku. Viiesaja meetri kõrguselt hüppab Firsov välja, langevari avaneb, sportlane laskub allapoole ja maandub õnnelikult.

  3 miljonit kilomeetrit õhus

  Hetkel toimub
  Tallinna lennuväljal ootavad inimesed lennuki maandumist. Lennuki komandör Aleksander Volkovitš väljub lennukist. Pidulik vastuvõtt on talle korraldatud põhjusel, et selle lennuga täitub tal kolm miljonit kilomeetrit õhusõitu.

  Lennuühendus Pärnuga

  Hetkel toimub
  Reisijad Tallinna lennuvälja jaamahoones. Väikelennuk Jak-12, mis Tallinn-Pärnu liinil hakkab kurseerima, võtab pardale kolm inimest. Rakverelanna Inge Põldma jätab enne pardale minekut hüvasti oma väikese pojaga, ta lendab Pärnusse sanatooriumisse. Piloot suleb kabiini ukse, lennuk kogub stardirajal hoogu. Lend võtab aega kolmveerand tundi.

  NSVL õhulaevastiku päev Tallinnas

  Hetkel toimub
  Ülemiste lennuväljal korraldati NSVL õhulaevastiku päeva tähistamiseks lennuasjanduse näitus. Lennuväljal on palju erinevaid lennumasinaid ja uudistajaid, suuri ja väikesi. Mundris lendur tõstab poisikese lennukikabiini. Näidatakse ka töötavat õppekatapulti. Oma meisterlikkust demonstreerivad ka purilennusportlased. Hugo Aabram istub purilennukisse ja tõuseb taevasse, rahvas jälgib tema lennumanöövreid.

  Vabariiklikud purilennuvõistlused

  Hetkel toimub
  Põltsamaal toimuvad vabariiklikud purilennuvõistlused. Kaadrid võistlustest ja pealtvaatajatest. Parimaks kestvuslendajaks osutub Ülo Keedus, kes suutis õhus püsida tund ja 27 minutit.

  Uus lennuliin

  Hetkel toimub
  Lennuliini Tallinn-Jõhvi-Leningrad avamine. Lennuk maandub Jõhvis lumisel põllul. Diktori sõnul võtab sõit Tallinnast Jõhvi aega 50 minutit, kolmveerand tundi hiljem ollakse juba Leningradis. Inimesed on lennukile vastu kogunenud, mõned poisid on suuskadel. Lennuk stardib, uudishimulikud seisavad sealsamas, poisikesed lausa lennukituules, mis keerutab üles tuisu ja paiskab mõne poisi pikali. Saame teada, et nüüd on võimalik lennata Tallinnast vabariigi kõigisse tähtsamatesse keskustesse. Lennuk tõuseb õhku.

  Tallinn - Odessa lennuliin avatud

  Hetkel toimub
  Uue lennuliini Tallinn-Odessa tutvustus. Reisilennuk on stardivalmis, uus lennuliin ühendab nüüd Läänemerd Musta merega. Õhuvaated Riiale, Minskile ja Kiievile, kus on ette nähtud vahepeatused. Tagasiteel peatub lennuk ka Moldaavia pealinnas Kišinjovis, näeme vaadet linna peatänavale ja turule. Murelikorve laaditakse lennukile, et transportida need Tallinnasse. Kogu reis Odessast Tallinnasse koos vahemaandumistega kestab kümme tundi.

  Langevarjurid võistlevad

  Hetkel toimub
  Langevarjurid on üleliidulise noorte suvespartakiaadi vabariiklikel võistlustel Tartus. Langevarjurid istuvad lennukisse, kavas on täpsushüpped ja mitmevõistlus. 600 meetri kõrgusel hüppavad langevarjurid lennukist välja. Parašütistid maanduvad lennuväljal. Mitmevõistluse võidab Tartu 1. keskkooli 10. klassi õpilane Tõnis Kallejärv. Täpsushüppe tšempionitiitli saavutab Tallinna polütehnilise instituudi üliõpilane Kalju Mätik.

  Reaktiivlendurite õppused

  Hetkel toimub
  Reaktiivlendurite väljaõpe õppekabinetis. Piloot istub spetsiaalses skafandris tervisekontrollis, alles siis algab õppetöö. Õppekabineti simulatsiooniruumis harjutatakse lendamist erinevates olukordades nagu lennul läbi öö või pilvede. Operatsiooni juhib vene keeles kapten Mišin. Õppekabineti sisseseade abil luuakse lahinguolukord, komandör lülitab ekraanile vaenlase lennuki, kursant annab tuld ja tabab ekraanil sihtmärki.

  Uudiseid tehnikavallast. Herkules-3

  Hetkel toimub
  Purilennuk valmistub õhku tõusma. ALMAVÜ lennuspordi klubi purilendurid katsetavad Tšehhoslovakkias valmistatud autovintsi Herkules-3, mis aitab purilennukil kiiremini õhku tõusta. Stardib purilendur Olev Kolmkant. Autovintsil jookseb instruktori valvsa silma all tross. Herkules-3 võimaldab lendude arvu päevas kahekordistada.

  Uued purilennukid

  Hetkel toimub
  Tšehhoslovakkiast saabus ALMAVÜ Lennuspordi klubile kaks uut purilennukit. Piloodid istuvad lennukikabiini ja lennuk tõuseb õhku. Vaated lennukile õhus ja alla maastikule. Saima Hiimon ja Lembit Pihlak tunnevad ennast uuel lennumasinal täiesti kodus. Aastatega on täienenud ka purilendurite read ja kasvab purilennukite park. Eesti õhuavarustes liugleb juba üle 150 sportlase. NSVL õhulaevastiku päeva tähistasid purilendurid uute sportlike saavutustega.

  Lendurite juures

  Hetkel toimub
  Nõukogude Liidu lennuväe 80. aastapäevale pühendatud pala. Lendurid õpivad ja treenivad lennujuhtimist esialgu angaaris, hiljem tulevad praktikalennud ja lõpukaadrites on hävitajad taevasse tõusmas.

  500. langevarjuhüpe

  Hetkel toimub
  Kaks langevarjurit sammuvad lennuki poole. Väikelennuk tõuseb õhku. Kõrgusel 3400 meetrit teeb Raimond Rood oma viiesajanda hüppe. Juubelit tähistatakse viivitushüppega - vabalangemise kiiruseks on 180 km/h, kukkumist saab nautida enne langevarju avanemist 50 sekundit. Juubilari hüppe jäädvustamiseks tuli kroonikakaameral teise langevarjuga kõik kaasa teha. Raimond Rood maandub täpselt ootajate lähedale. Lennuspordiklubi instruktor on esimene pooletuhande mees vabariigis.

  Tallinna lennujaamas

  Hetkel toimub
  Suvehooaja algus Tallinna lennujaamas. Tühi ootesaal, päike paistab akendest poolviltu põrandale. Jalad lähevad üle puhta-läikiva põranda. Lennuvälijal, eemal maandumisrajal seisavad lennukid. Valjuhääldist kostub: „Tähelepanu, kodanikud reisijad, kes omavad piletit reisile nr 363 marsruudil Tallinn-Minsk-Kiiev-Simferopol, palutakse minna lennukisse!“ Reisijad sisenevad lennukisse. Diktor teatab, et suvehooajal tõstab Aeroflot Tallinnas õhku kuni 200 000 reisijat päevas. Piloot on kokpitis, lennudispetšer annab loa stardiks. Lennukid Tu-124 ja Tu-134 lennuväljal ja õhku tõusmas.