Eesti kino lävepakul

Eesti kino lävepakul

Tähtsaimad nimed Eesti dokumentalistikas pärast esimese filmimehe Johannes Pääsukese loometee liigvarast katkemist, juba Eesti Vabariigi ajal, olid teiste seas Konstantin Märska, Theodor Luts ja Armas Hirvonen, kelle teoste näited käesolevas valikus on esindatud. Kollektsiooni kuuluvad Märska filmitud väljendusrikkad kroonikakaadrid 1936. aasta lihavõttepühade-eelsest turust Petseris ja Tallinnas, samuti 1937. aastal juba helifilmina teostatud Eesti Kultuurfilmi pala „Pilte Tallinna õunaturult“. Tähelepanuväärne on uuendusmeelse tehnikahuvilise Märska tehtud Eesti esimene (ja ainus säilinud) trikkfilm “Tallinna turg” aastast 1926. Theodor Lutsult on kogumikku valitud Abrukat ja Saaremaad kujutavad säilinud osad 1931. aastal välisministeeriumi tellimusel valminud Eesti esimesest suuremast kultuurfilmist “Kas tunned maad…” ning gaasirünnaku õppefilmist “Gaas! Gaas! Gaas!”. Armas Hirvonenilt aga humoorikate lavastuslike elementidega populaarteaduslik film “Ajalehe sünd” 1935. aastast, mis pühendatud ajalehe Vaba Maa 15. juubelile.

    Edastused

    Ajalehe sünd

    Hetkel toimub
    Humoorikas film ajalehetegemisest. Alguses tutvustatakse ajalehepaberi valmimist, alates metsalangetamisest kuni puidu töötlemiseni paberivabrikus. Linnatänavail müüakse ajalehti. Toimetuses vaevleb aga ajakirjanik loomepiinades. Kirjeldatakse reporterite tegemisi ja tööd toimetuses. Üksikasjalikult näidatakse ajalehtede valmimist trükikojas. Tummfilmi saadavad vahetiitrid ja lõbus muusika.

    Gaas! Gaas! Gaas!

    Hetkel toimub
    Lavastatud õppefilm õhu- ja gaasikaitsest tsiviilelanikele. Vaenlase õhurünnak Tallinnale, eesti lennukite õhkutõusmine ja õhulahing.

    Kas tunned maad...

    Hetkel toimub
    Vaated Abrukalt ja Saaremaalt, filmitud 1930. aasta suvel.

    Pilte Tallinna kurgi- ja marjaturult

    Hetkel toimub
    Vaated Estonia teatri kõrval asuvale kurgi- ja marjaturule.

    Pilte Tallinna õunaturult

    Hetkel toimub
    Vaated kauplemisele õunaturul – sagivad ostjad ja müüjad, müügilaudade ja kaubakastide read, mille vahel käib vilgas müügitöö ning õunte valimine ja kaalumine. Näeb ka huvitavaid turulisi kauplemistuhinas.

    Pühad Petseris

    Hetkel toimub
    Lihavõttepühad (ülestõusmispühad) Petseris. Film on jaotatud viieks peatükiks -"Klooster", "Pühade-eelne turg", "Pühad saabusid", "Ristikäik" ja "Pühad algavad". Konstantin Märska on jäädvustanud Petseri kloostri ja linna vaateid, inimesi pühade-eelsel turul, loomade, savinõude jm ostmist, inimesi viinakaupluse järjekorras. Samuti näidatakse koristustöid korterites ja tänavatel. Viimases osas toimub ristikäik ümber kloostri ning inimesed lähevad kirikusse.

    Pühade turg Tallinnas

    Hetkel toimub
    Vaated lihavõttepühadeaegsele Tallinna turule. Näeme urbadega pajuokste kimpe ja kevadlilli lettidel ning lettide vahel sagivate turuliste galeriid: korvidega ostma tõttavaid naisi, kaupu uudistavaid mehi ja lapsi. Turumelu jäädvustamisel peatub kaamera lähemalt agaral munade ostul-müügil, loteriipileteid müüvatel kande-müügilaudadega poisikestel ja tapetud hane pakkuval naisel. Edasi näeme turulisi uudistamas mänguasjade lette, kus müüakse nukke, mängutibusid, -liblikaid, -usse, kiikhobuseid, šokolaadijäneseid ja õhupalle. Kaadrisse on püütud igatseval pilgul väljapanekuid silmitsevaid lapsi. Pühadeturul pakutavast näidatakse põgusalt veel lihavõttemunade korvikesi ja pühadekaarte.

    Tallinna turg

    Hetkel toimub
    Eksperimentaalfilm turupäevast Tallinna Uuel turul Estonia teatrimaja juures. Tegemist on Eesti esimese (ja ainsa säilinud) trikkfilmiga.

    Vaateid Osmussaarelt

    Hetkel toimub
    "Vaateid Osmussaarelt" püüab ajas kinni ning jäädvustab meie jaoks Eesti rannarootslaste elupildid, nende elu, mis Odensholmil oli selleks ajaks kestnud juba pool tuhat aastat. Jäädvustatud on need kolm aastat enne 1940. aasta suve, mil Nõukogude okupatsiooniarmee saare põliselanikest tühjaks tegi, et sinna oma suurtükiväebaas rajada.