Emadepäev

Emadepäev

Kollektsioon on pühendatud kõikidele emadele. Üle-eestiliselt hakati emadepäeva tähistama juba 1923. aastal, kuid nõukogude perioodil, alates 1941. aastast kuni 1988. aastani seda eraldi tähtpäevaks ei loetud. Nagu ka mitmetest tolleaegsetest ringvaatepaladest nähtub, peeti emasid siiski meeles naistepäeval, 8. märtsil.
Käesolevas kogus leidub ringvaatepalasid eeskujulikest emadest, keda on jäädvustatud nii haigla sünnitusosakonnas, kodus pere keskel kui ka presiidiumis paljulapselise pere ordenit vastu võtmas. Sekka esitavad lapsed ka paar toredat emale pühendatud luuletust ja muusikalise vahepalana kannavad laulja Harri Vasar ning Eesti Raadio noorteansambel ette tuntud laulu “Kas ema südant tunned sa?”. Kollektsiooni lõpetab aga Leida Laiuse dokumentaalfilm “Sündis inimene” (1975), mis on naisele-emale pühendatud dokumentaalfilm ematundest ja -kohustustest ning ema vastutusest uue ühiskonnaliikme kasvatamisel.

    Filmid

    Emade kool

    Hetkel toimub
    Juliana Telman peab poliitloengut tulevastele emadele. Ta tutvustab kuulajatele Nõukogudemaa edusamme antud valdkonnas. Järgneb praktiline osa, milles nukkude abil õpetatakse tulevastele emadele imiku mähkimist. Juhendaja on tahvlile joonistanud imiku särgi ja mütsi lõiked ning juhendab naisi rõivaste õmblemisel. Pala lõpus sätivad naised villase mütsi ja kampsuniga suurt nukku lauale istuma.

    Sündis inimene

    Hetkel toimub
    Siia maailma tulek on oluline sündmus inimese elus, võib-olla kõige olulisem. Puhtalt ja siiralt fikseerib ekraaniteos sünnihetki, pieteeditunde ja armastusega loovad autorid neist suursündmuse. 70ndatel oli harukordne, et filmitegijad pääsesid filmima sünnitusmajja. Režissöör Leida Laiusel ja operaator Arvo Ihol see õnnestus. Enamgi veel, otsekui varjatud kaameraga filmitud kaadrid on ehedad, soojad ja inimlikult ausad.

    Kas ema südant tunned sa?

    Hetkel toimub
    Eesti Raadio toimetuses vaatab töötaja läbi raadiokuulajate saadetud kirju ja postkaarte. Enne naistepäeva saadetud kirjades on paljude sooviks kuulda laulu "Ema süda". Raadio soovikontserdis esitavadki selle Harri Vasar ning Eesti Raadio noorteansambel.

    Sündisid kolmikud

    Hetkel toimub
    Vastsündinud kolmikud Tallinna Vabariiklikus Haiglas. Noor ema Niina Kalinina istub palatis voodil ja loeb. Tema kolmikud, kelle nimed on Andrei, Tatjana ja Olga, magavad lastetoas kõrvuti asetsevates voodites. Kolmikud on personali erilise hoole all. Sõjaväevormis Viktor Kalinin tulen haigla juurde suure lillekimbuga, õed näitavad isale kolmikuid läbi akna.

    Hoolitsus ema ja lapse eest. Tallinna Vabariikliku Haigla sünnitusosakond

    Hetkel toimub
    Ülevaatlik reportaaž Tallinna Vabariikliku Haigla sünnitusosakonnast. Imikute eest hoolitsevad õed: pesevad, mähivad, panevad magava. Hiljem jagatakse selgitusi emadele, jälgitakse nende tervist. Ekraanil toimetavad arst Evi Hunt, vanemõde Anna Paju ja teised haiglatöötajad. Puhkeruumis õpetatakse emadele enne haiglast lahkumist imiku mähkimist. Meditsiiniõde toob esimese lapse sünnitanud Helene Normannile lillekimbu ja õnnitluskaardi.

    Au nõukogude emale!

    Hetkel toimub
    Kümne lapse ema Gerda Johannes istub käsitööd tehes pere keskel diivanil. Ta heidab oma õmblustöö kõrvale, et väikest tütart riietada.

    Emale naistepäevaks

    Hetkel toimub
    Tallinna lasteaia lapsed valmistavad suure hoolega emadele 8. märtsiks kingitusi. Kes joonistab, voolib plastiliini, lõikab paberit. Kasvataja juhendab. Pala kõpus esitab tütarlaps luuletuse emale.

    Eesti NSV Ülemnõukogu Presiidiumis

    Hetkel toimub
    Kadriorus Ülemnõukogu Presiidiumis toimus 1. märtsil autasude kätteandmine paljulapselistele emadele. Neile annab autasud üle ENSV Ülemnõukogu Presiidiumi esimees Eduard Päll. Autasustatute seas on neljateistkümne lapse ema Liisa Tiigirand, kolmeteistkümne lapse ema Liisa Lagla ja kümne lapse ema Salme Künnapuu. Pärast pidulikku tseremooniat istuvad autasustatud koos Eduard Pälliga sõbralikus vestlusringis.

    Õpetaja-kangelasema Asta Suvi

    Hetkel toimub
    Portreepala Mustvee 1. Keskkooli õpetajast, kümne lapse emast Asta Suvist. On esimese septembri hommik Suvide suurperes. Poisid Tõnu, Ivo ja Toomas pesevad ennast hoolega, vanem vend Enn triigib valgeid särke. Piret aitab väiksemaid õdesid-vendi ning korrastab voodid. Pereema Asta on köögis toimetamas, kui lapsed teevad talle õppeaasta alguse puhul üllatuse - igaüks kingib mõned lilleõied. Väikesele Kadrile on päev samuti tähtis, tema läheb esimest korda kooli Isa aitab tal end valmis seada. Vanaema süles istub üks pisike selle pere kümnest lapsest. Mustvee I Keskkooli uksel tervitavad saabuvaid lapsi õpetajad, teiste seas ka Asta Suvi.

    Pelgulinna sünnitusmajas

    Hetkel toimub
    Tallinna linnapea Johannes Undusk lõikab vastvalminud Pelgulinna sünnitusmaja ees läbi lindi. Näeme vaateid haigla siseruumides, vestibüülis köidab pilku ema koos lastega kujutav skulptuur. Kaadris on maja esimene sünnitaja Helle Kirisberg, kel sündis tütar. Esimene laps võetakse haiglas vastu väärilise pidulikkusega - Hellele kingitakse lillekorv, lapsele hõbelusikas. Oma kabinetis teeb kirjatööd sünnitusarst Helve Kiviloo.

    Emale

    Hetkel toimub
    Tüdruk loeb A. Heina luuletuse "Emakese sünnipäev". Rahvusvahelise naistepäeva eel annab ülemnõukogu presiidiumi esimees Johan Eichfeld üle Ema-kangelase ordeni kolhoosnik Hedvig Koormale, kes on sünnitanud ja üles kasvatanud kümme last.