Üheksa ametit

Üheksa ametit

Kes oleks võinud arvata, et muusikakooli direktor on vabal ajal esperanto keele aktivist või et näitlejana leiba teeniv härra on koduseinte vahel entusiastlik puunikerdaja ja kaktusekasvataja? Käesolev kollektsioon koosneb põnevatest portreepaladest mitmesuguseid huvitavaid ameteid, harrastusi ja hobisid pidavatest inimestest. Portreteeritavate seas leidub tuntud inimesi nagu Debora Vaarandi ja Friedebert Tuglas, ent ka vähem tuntud teadlasi, kunsti- ja kultuurivaldkonna tegelasi, töölisi ja teisigi.

    Edastused

    Saagem tuttavaks! Kunstnik Mari Rääk

    Hetkel toimub
    Portreepala tarbekunstnik Mari Räägust tema 50. sünnipäeva puhul. Mari Rääk on valmistanud palju kunstilisi keraamikatooteid. Külastatakse kunstniku ateljeed Tartus. Mari Rääk istub potikedra taga ja tema käte vahel valmib kauss. Kunstnik on tegelenud ka nahk- ja metallehistööga. Viimasel ajal huvitab teda tehniline portselan. Hiljuti avastas ta glasuuri uue retsepti, nii et maalitud ornament jääb palju puhtam ja nägusam kui varem.

    Alfred Vart

    Hetkel toimub
    Restauraator Alfred Vart on juba neli aastakümmet kõrvaldanud ajahaavu Tallinna palgeilt. Tema käsi on ühtaegu nii kunstniku kui ka arsti käsi. Oleviste gildi saali kuue võlvi ja neid toetava kahe kaheksatahulise piilari restaureerimise juures on ta teinud suure töö. Ka puidust ukse juures teeb Alfred Vart haamri ja peitliga vajalikke parandusi. Ukse kaunis dekoor saab uue hingamise ning teisedki puitnikerdused taastatakse. Tavaliselt jäävad vanalinna ehitisväärtuste taastajad tundmatuiks kunstnikeks, kuid mitte Alfred Vart.

    Saagem tuttavaks. Kujunduskunstnik Leila Pärtelpoeg

    Hetkel toimub
    Kujunduskunstnik Leila Pärtelpoja looming ei kanna kunagi tema nime, aga ometi tunnevad teda paljud vabariigi ehitusmeistrid. Sisekujundused valmivad alati koostöös ehitajatega. Tema uusi ja moodsaid sisekujundusi hinnatakse kõrgelt, näiteks kohvikutes Vana Toomas, Energia ja Palace. Nordi kelder on järgmine objekt. Kujundaja ja ehitajad peavadki praegu nõu, kuidas sisustada seal šašlõkibaari.

    Saagem tuttavaks! Kunstnik Maks Roosma

    Hetkel toimub
    Toimub kompositsioonitund ühes kunstiinstituudi klassis, õpilasi juhendab tarbekunsti kateedri dotsent Maks Roosma. ENSV teeneline kunstnik Roosmaa graveerib ateljees klaasile mustrit, näidiseid tema kujundatud dekoratiivsetest klaasvaasidest.

    Maketitegija

    Hetkel toimub
    Portreepala Raimond Pritsust, kes valmistab ehitusprojektide juurde makette. Kaadrid nõukogudeaegse modernse külakaupluse ja tehase "Norma" uue hoonetekompleksi arhitektuurimakettidest. Nende mudelite valmistaja Raimond Prits töötab parasjagu leivatehase maketi kallal - haarab kellassepa pintsettidega miniatuurse tehasemasina ja paigutab selle hoonesse, seejärel tegeleb detaili lihvimisega. Mudelimeister on ehitanud üle saja väikemaja. Nendest on ekraanil näha Tallinna uue autobussijaama maketti võrdluses ülevaatliku kaadriga bussijaama platsi hetkeseisust.

    Saagem tuttavaks! Professor Aksel Kipper

    Hetkel toimub
    Hiljuti viiekümnendat sünnipäeva pühitsenud astronoom Aksel Kipper mängib koduses miljöös vanema poja Tõnuga malet. Professor Kipper Tartu tähetornis teleskoopi uurimas ja kabinetis töötamas, laual tema sulest ilmunud astronoomia-alased trükised. Väljapaistvat teadlast huvitavad praegu kosmiliste udukogude kiirgusprotsessid. Rahvusvahelisel astronoomide nõupidamisel Stockholmis tõi ettekanne tähtede magnetväljast professor Kipperile rahvusvahelise tuntuse.

    Kolhoosi parim seatalitaja

    Hetkel toimub
    Loksa rajooni kolhoosi Punalipp seatalitaja Natalie Kaljase tööpäev sigalas. Kolhoosi sigala juures on sead aedikutes vabapidamisel. Seafarmis töötab üleliidulisest põllumajandusnäitusest osavõtja Natalie Kaljas. Õige söödaratsiooni saavutamiseks mõõdab ja segab ta põrsastele toidu hulka vajaliku koguse vitamiine ja mineraalaineid, seinal on põrsaste nimed vastava söödarežiimiga. Seatalitaja lükkab söödakäru lauta ja valab ämbriga toidu põrsastele künasse. Tema hoole all võtavad põrsad kuu jooksul juurde keskmiselt neliteist kilogrammi.

    Luuletaja-ajalehetoimetaja Debora Vaarandi

    Hetkel toimub
    Portreepala ajalehe Sirp ja Vasar vastutavast toimetajast, luuletaja Debora Vaarandist. Ta on kodus kirjutuslaua taga töötamas, laual tema luulekogu "Põleva laotuse all". Poeet teeb parandusi oma luuletuses ning asub ajalehe Sirp ja Vasar järgmise numbri artikleid korrigeerima.

    Rahvakirjanik Friedebert Tuglase juures

    Hetkel toimub
    Kirjanik Friedebert Tuglas kõnnib mere ääres. Kõlavad Tuglase luuletuse „Meri“ algusread. Näeme Tuglast kodus oma kabinetis kirjutamas. Seejärel koos abikaasa Elo Tuglasega oma Nõmme kodumaja aias, Elo toimetab taimedega. Nende endi rajatud aed on Tuglastele armsaim puhkekoht.

    Saagem tuttavaks - Paul Ruubel

    Hetkel toimub
    Pärnu Endla teatri näitleja Paul Ruubeli portreefoto ja fotojäädvustused kahekümne viie tööaasta jooksul mängitud sajast lavarollist. Esitletakse katkendit A.H. Tammsaare ja A. Särevi lavastusest "Elu ja armastus", Rudolf Ikka osas Paul Ruubel. Näitleja pärast etendust laval ja garderoobis, kodus kaktusi kastmas ning puunikerdust viimistlemas.

    Saagem tuttavaks! Laevakapten Herman Tõnissoo

    Hetkel toimub
    Tallinna Merekooli õppejõud, kaugesõidukapten Herman Tõnissoo on oma kodus koos lastelastega laevamudelit valmistamas. Toimub valminud mudeli pudelisse panemine ja seejärel mastide ja põikpuude õigesse asendisse kohendamine. ALMAVÜ üleliidulistel võistlustel sai mudel "Lott" teise auhinna ja laeva "Kopenhaageni" mudel esikoha.

    Noorte raudteelaste töövõit

    Hetkel toimub
    Tapa raudteedepoos saadetakse järjekordsele sõidule noortebrigaadi vedurijuht Hugo Ülesoo. Raudteelased kontrollivad veduri korrasolekut, haagivad vagunid külge ja auruveduri ahju tehakse tuli. Vedurijuht võtab jaamakorraldaja käest plaat-sau, jaamaülem annab märku ärasõiduks, kõlab vedurivile ja rong läheb teele. Hugo Ülesoo veduriaknal, rong möödub teeäärsetest metsadest ja küladest.

    Majakavaht Anna Vahesoo

    Hetkel toimub
    Üle põllu paistab Tallinna Lasnamäe tuletorn. Majakavaht Anna Vahesoo siseneb majaka jalamil olevast uksest ja tõuseb treppi mööda laternaruumi. Ta puhastab ruumi aknaid nii rõdult kui seestpoolt ja valguskeha peegelseinu. Seinal on tuletorni süütamise ja kustutamise aegade tabel. Päike loojub ning Anna Vahesoo lülitab kilbist sisse valgustuse. Majaka valguskeha hakkab helendama ja plinkima. Merel olev tulelaev annab samuti valgussignaale. Anna Vahesoo on puhkehetkel kodus ning uurib aknast, kas majakas töötab korralikult.

    Saagem tuttavaks! Luuletaja Lehte Hainsalu

    Hetkel toimub
    Noor luuletaja Lehte Hainsalu kõnnib Vastseliina külateel. Pidulikult rahvarõivastatud setu naised esitavad tares rahvalaulu, Lehte Hainsalu istub nende kõrval leentoolil ja teeb avatud vihikusse sulepeaga märkmeid. Tartu Kirjanike Majas istub seltskond kohvilaua ümber ja kuulab Lehte Hainsalut ette lugemas oma luuletust "Põlluteel".

    Saagem tuttavaks! Estonia grimmikunstnik Valdur Tohera

    Hetkel toimub
    Jumestuskunstnik Valdur Tohera saabub tööle Estonia teatrimajja. Grimmiruumis grimeerib Tohera balletiartist Boris Blinovi. Valdur Tohera vaatab fotosid ja meenutab aastate jooksul tehtud töid ning mängitud teatri- ja filmirolle. Ta on töötanud grimeerijana 50 aastat.

    Johannes Juhansoo

    Hetkel toimub
    Johannes Juhansoo oma igapäevase töö juures - kelli parandamas. Vabal ajal tegeleb ta eksliibriste valmistamisega. Kodusel töölaual on suur luup, mille abil Juhansoo valmistab puulõike tehnikas trükiplaadi. Esimese eksliibrise tegi ta viis aastat tagasi, nüüd on tema tööd hinnatud nii Nõukogude Liidus kui välisriikides. Tema puugravüüris valmistatud eksliibrised on võitnud täie tunnustuse.

    Killuke postiljonide töömailt

    Hetkel toimub
    Tallinna peapostkontoris saavad kirjakandjad kätte kirjad ja lehed ning asuvad teele. Vahel tuleb postiljonil maja juurde jõudmiseks ületada kraave. Kirjakandja Lilian Uusenil tuleb ette igasuguseid takistusi: kraavi ületamine, andmed ümbrikul ei vasta adressaadile, aga kirjad saab ikkagi õigel ajal kohale toimetatud.

    Saagem tuttavaks! Augustin Pung

    Hetkel toimub
    Laps astub vooderdatud topeltustega kabinetti ja ulatab katkise peaga viiuli laua taga istuvale mehele - see on Viljandi laste muusikakooli direktor Augustin Pung, kes on ühtlasi tunnustatud pillimeister ja kohaliku sümfooniaorkestri juhataja. Järgmisena saeb Augustin Pung oma pillitöökojas puitu. Augustin Pung vestleb koos temaga diivanil istuvate kaaslastega esperanto keeles. Seejärel esitab ta enda loodud kontsertmarsi "Tervitus kodumaale". Energiline töö kunstipõllul tõi Augustin Pungale tol kevadel vabariigi teenelise kunstitegelase aunimetuse.

    Puunikerdaja Jakob Jõgi

    Hetkel toimub
    Portreepala Pärnu harrastuskunstnikust Jakob Jõgist (1875–1961). Talvine Pärnu tänavavaade, seejärel Jakob Jõgi kodumaja. Kunstnik, kel eluaastaid juba 80 on elutoas pereringis lastelastega raamatuid vaatamas. Töölaua taga, laual hulk peitleid reas. Jakob Jõgi, kahed prillid ees, on laua taga töötamas. Näeme tööprotsessi: käed, peitel ja haamer süvendavad puu sisse reljeefi. Näeme lähemalt mõnda valmistööd.

    Vedurijuht Aleksander Parika

    Hetkel toimub
    Portreepala Tallinna veduridepoo vanemvedurijuhist Aleksander Parikast. Kahesaja uue sotsialistliku töö kangelase hulgas antakse Lenini orden ja kuldtäht aplausi saatel üle ka talle. Moskva poole kihutavas kiirrongis küsitleb vedurijuhti filmikaamera ees ringvaate toimetaja Peedu Ojamaa. Parika sõnul on ta kahekümne tööaasta jooksul läbi sõitnud üle miljoni kilomeetri, kuid varsti läheb see vedur pensionile, sest selle seitsmeaastaku jooksul asendatakse auruvedurid mootorveduritega. Samas jagab ta korraldusi abilisele Otile, räägib töökaaslastest ja laseb vedurivilet.

    Kutseala parim

    Hetkel toimub
    Portreepala Masinaehitustehase Ilmarine märkijast Raimond Auväärtist, kellel omistati kutseala parima aunimetus. Raimond Auväärt töötamas, töö tsehhis.