Kino peab saama!

Kino peab saama!

Kollektsioon keskendub filmide tootmise, kinohoonete valmimise ning filmivaldkonna oluliste sündmuste kajastamisele “Nõukogude Eesti” ringvaadete palades aastatel 1930-1966. Saab kiigata legendaarsete mängufilmide nagu “Põrgupõhja uus vanapagan”, “Mis juhtus Andres Lapeteusega?” ja “Valgus Koordis” võtteplatsidele ning jälgida, kuidas näeb välja päev Tallinna Kinostuudios, kus toimub järjekordse ringvaate kokkupanek. Samuti on võimalik kaasa elada Sloveenia filmitähe Ita Rina vastuvõtule Balti jaamas, kes kehastab naispeategelast Eesti-Saksa ühisfilmis "Kire lained" (1930). Äratundmisrõõmu jagub küllaga, sest ekraanilt vilksab läbi mitmeid tuntud filmitegijaid ja näitlejaid - Georg Ots, Ita Ever, Herbert Rappaport, Hugo Laur ja paljud teised. Ent lisaks valdkonna õnnestumistele leidub ka kriitilisema tooniga palasid kinode ehitamise teemal - ehitustööde venimine ja kehv kvaliteet panevad kinosõprade kannatuse proovile.

  Edastused

  "Külmale maale" võtetel

  Hetkel toimub
  Mängufilmi "Külmale maale" võtteplatsil on käsil viimased stseenid Väljaotsa sauna juures. Platsil on operaator Anton Mutt, režissöörid Valdur Himbek ja Ants Kivirähk. Võtetel osalevad näitlejad Leonhard Merzin, Eduard Ralja jt. Eduard Vilde romaani "Külmale maale" ekraniseeringuga tähistab Tallinna Televisioonistuudio kirjaniku sajandat sünnipäeva.

  "Mäeküla piimamehe" võtetel

  Hetkel toimub
  Toimub Eduard Vilde romaani "Mäeküla piimamees" ekraniseerimine. Filmivõtted tsaariaegsest linnaturust toimuvad Tallinnas Raekoja platsil. Venekeelsed poesildid, suurrättides talunaised hobuvankrites, rahulikult heinu söövad hobused - kõik loob mängufilmile sobiva ajastuomase miljöö. Näitleja Jüri Järvetile tehakse grimmi ning režissöör Leida Laius ja operaator Mihhail Dorovatovski on tööhoos. Näidatakse Tõnu Prillupit kehastavat Jüri Järvetit piimamehena turulistele oma kaupa pakkumas.

  "Mis juhtus Andres Lapeteusega?" ekraniseerimine

  Hetkel toimub
  Tallinnfilmi mängufilmi "Mis juhtus Andres Lapeteusega?" võtted toimuvad liikuval rongil. Tehakse viimaseid ettevalmistusi: sätitakse paika näitleja Einari Koppeli soeng, režissöör Grigori Kromanov arutleb näitleja Ita Everiga ning operaator Mihhail Dorovatovskiga. Stseeni filmitakse ruumikitsikuses rongikupees sõjaväevormides näitlejatega Uno Loit, Heino Mandri, Kaljo Kiisk, Rein Aren, Einari Koppel ja Ita Ever.

  "Valgus Koordis" ekraanil

  Hetkel toimub
  Otepääl toimuvad režissöör Herbert Rappaporti mängufilmi "Valgus Koordis" võtted. Kunstnik-grimeerija Sokolov valmistab ette peaosatäitjat Georg Otsa. Režissöör juhendab näitlejaid Valentine Terni ja Georg Otsa, operaator Sergei Ivanov tegeleb kaamera ja valgusega. Võtteplatsil on kohal ka alusteose autor ja stsenarist Hans Leberecht. Filmitakse stseeni, kus astuvad üles Ants Eskola ja Eivi Rauer.

  50 aastat elavaid pilte Eestis

  Hetkel toimub
  Ülevaade Eesti filmi ajaloost, sündmustest ja filmitegijatest - fotod, filmikaadrid ja fragmendid arhiivifilmides läbi viie aastakümne, Johannes Pääsukesest kuni 1960. aasta laulupeo jäädvustusteni.

  ENSV kinematograafia 25. aastapäev

  Hetkel toimub
  Tallinna kinos Sõprus toimub juubelinäitus ENSV kinematograafia 25. aastapäeva puhul. Pidupäeva tähistavad Tallinnfilmi töötajad, kino Sõpruse fuajees avatakse ülevaatlik näitus. Fotod filmitegijatest ning filmitegemisest. Pidulikul koosolekul Kirjanike Majas teeb kokkuvõtte tehtud tööst Riikliku Kinematograafia Komitee esimees Feliks Liivik. Silmapaistvamaid kinotöötajaid Kaljo Kiiska ja Vladimir Parvelit autasustatakse aukirjaga.

  ENSV Kinofikatsiooni Valitsuse rändkinod väljasõidul

  Hetkel toimub
  Rändkino mehaanikud pakivad kinoseadmeid veoautodesse. Mehed vaatavad Eesti kaarti ning peavad aru teekonna täpsustamiseks. Pärast lehtede kättesaamist asuvad rändkinode veoautod teele Tallinnast välja.

  Esimene laiekraankino vabariigis

  Hetkel toimub
  Haapsalus avatakse vabariigi esimene laiekraankino Oktoober. Külastajad tutvuvad värskelt valminud kino siseruumide ja kinosaaliga, mis mahutab kolmsada külalist ning mille ekraani laius on ligi kümme meetrit. Aparaadiruum on varustatud uusimate kodumaiste seadmetega. Avapäeval näidatakse publikule filme "Kamtšatkal" ja "Ilja Muromets".

  Filmitäht Ita Rina Tallinnas

  Hetkel toimub
  Sloveenia filminäitlejanna Ita Rina saabumine 8. oktoobril 1930 Tallinna A/S Urania (Eesti) ja Wladimir Gaidarow G.m.b.H. (Saksamaa) ühisfilmi "Kire lained" esilinastusele. Ita Rina vastuvõtmine Balti jaamas. Filmivõtted toimuvad Loksa ümbruses 1930. aasta suvel. Ekraanil on ka Werner Lemke, Vladimir Gaidarov, Sigrid von der Ley.

  Kino Kosmos valmib

  Hetkel toimub
  Tallinna kinos Kosmos tehakse viimistlustöid. Kinohoone on endiselt tellingutes, aga panoraamkino ehitamise tähtajad suruvad peale. Kinos käib hoogne töötegemine, seatakse paika istmeid 1015 pealtvaataja jaoks, mis teeb Kino Kosmosest suurima kinosaali Eestis. Pala toon on satiiriline, kuna ehitajatel ja ülevaatajatel on ehitamiseks liiga kaua aega läinud.

  Kinoehitus

  Hetkel toimub
  Kinode Kaja ja Kosmos ehitamisel tekib mitmeid probleeme ja vajakajäämisi. Venekeelsed loosungid Mustamäele ehitataval kino Kaja hoone seinal lubavad kvaliteedi parandamist ning kiiremat ehitustempot, kuid tegelikkuses ehitus seisab. Viivitused toovad aga suurt rahalist kahju. Tõnismäele kino Kosmose ehitusega kiirustamine toob probleeme kvaliteedis: seinad pragunevad, põrandad kriuksuvad.

  Kosmonaut Ott

  Hetkel toimub
  Kunstiliste ja kroonikafilmide Tallinna Kinostuudios valmib nukufilm "Ott kosmoses". Käsil on kosmoselaeva stardi planeerimine ning filmitegijad teevad viimaseid ettevalmistusi selle üles filmimiseks. Režissöör Elbert Tuganov annab vastava käskluse ning laev lendab kosmosesse, peategelane Ott pardal.

  Nõukogude kino 40. aastapäev

  Hetkel toimub
  Nõukogude kino 40. aastapäeva tähistamine piduliku koosolekuga. Intervjuud operaator Semjon Školnikovi, Reet Kasesalu ja Hugo Lauriga. Pidulistele kõneleb Aleksander Ansberg, publiku hulgas on mitmeid tuntud filmiinimesi nagu Eve Kivi, Ants Eskola ja Vladimir Parvel.

  Päev Tallinna Kinostuudios

  Hetkel toimub
  Päev Tallinna Kinostuudios, mil valmib üks Nõukogude Eesti ringvaade. Võttegrupp filmib tehases ning Harjumäe treppidel. Kinostuudios toimub muusika salvestamine, näidatakse aparatuuri ja materjali töötlemist filmilaboratooriumis. Režissöör Nikolai Dolinski koos assistendi Vera Parveliga monteerivad ringvaadet.

  Põrgupõhja uus Vanapagan

  Hetkel toimub
  Kabala metskonna Tõrvaaugu näidismetsa rajatud Põrgupõhja filmitalus toimuvad mängufilmi "Põrgupõhja uus Vanapagan" võtted. Filmi kunstnik Rein Raamat, režissöörid Jüri Müür ja Grigori Kromanov ning võttemeeskond on tööhoos. Näitlejad Elmar Salulaht ja Astrid Lepa kehastavad Põrgupõhja Jürkat ja tema naist Juulat. Operaator Mati Kask töötab Tallinna loomaaia karudega.

  Tallinnfilmi õppestuudio lõpetajad

  Hetkel toimub
  Tallinnfilmi õppestuudio loodi 1960. aastal professionaalsete filminäitlejate koolitamiseks. Nüüd lõpetab õppestuudio esimene lend Leida Laiuse ja Veljo Käsperi juhendamisel. Pidulikul lõpuaktusel antakse lõpetajatele kätte diplomid. Värskeid lõpetajad esinevad oma lennu lõputöös, Jevgeni Švartsi lavastuses "Vari".

  Valmib esimene eesti kunstiline film

  Hetkel toimub
  Mängufilmi "Elu tsitadellis" võtted toimuvad stuudio Lenfilm paviljonis. Võteteks valmistuvad näitlejad Hugo Laur ja Aino Talvi ning kogu võttemeeskond. Filmi operaator Sergei Ivanov ning režissöör Herbert Rappaport tegutsevad võtteplatsil. Filmitakse stseene näitlejate Lia Laatsi ja Aino Talviga, samuti Hugo Lauri, Ants Eskola ja Lembit Rajalaga.

  Vihmas ja päikeses

  Hetkel toimub
  Kunstiliste ja kroonikafilmide Tallinna Kinostuudio paviljonis toimuvad Herbert Rappoporti filmi "Vihmas ja päikeses" võtted. Grimeerija Mari-Anne Alli teeb grimmi peaosatäitjale Jaan Saulile, režissöör Rappoport juhendab näitleja Larissa Lužinat ning operaator Ilja Fogelman töötab kaamera taga. Paviljoni ehitatud tänavadekoratsioonil seab valgustaja üles prožektorit ja efektimeister tuulemasinat. Filmitakse stseeni, kus Sauli ja Lužina kehastatud tegelased kohtuvad.