Puhkehetkedel

Puhkehetkedel

Kui suur osa “Nõukogude Eesti” ringvaatepaladest käsitleb tööd ja produktiivsuse tõstmist erinevates valdkondades, siis käesolev kollektsioon peegeldab hetki, mil tööinimene saab kohustused kõrvale jätta ning end lõdvaks lasta. Olgu selleks talveaeg või südasuvi. Kuna meie laiuskraadidel on parim aeg puhkamiseks siiski just suvekuudel, tutvustatakse populaarseid suvituspiirkondi nagu Pärnu, Narva-Jõesuu ja Aegviidu. Ühtlasi esitletakse uusi spordialasid nagu badminton ning moodsa hularõnga mitmekülgseid kasutusvõimalusi. Põnev on näha ka 1958. aastal üles võetud allveekaadreid akvalangistide tegutsemisest Viitna järve põhjas.

  Edastused

  Vastlad

  Hetkel toimub
  Otepää Apteekrimäel toimub vastlakommete kohaselt võidusõit regedega. Osa võtab üheksateist võistkonda, publik elab kaasa ujujate ja Vanemuise teatri ning kohaliku kooli võistkonnale. Esikoha saavad koolipoisid, päevakohaseks auhinnaks on suur vastlakukkel. Kalevlased korraldavad vastlamatka Haanja mägedesse. Finaaliks on tõrvikutega suusaretk Munamäele. Kiiret sõitu tehes mööduvad hämaral metsarajal üksteise järel tõrvikutega suusatajad.

  Soome pioneerid Kose-Lükatil

  Hetkel toimub
  Soome ja Eesti pioneerid on koos Kose-Lükati pioneerilaagris, kus nad matkavad, mängivad jalgpalli ja laulumänge. Sõpradeks on saanud Sirje Maar ja Sinikka Kurtta, koos õngitsevad kala Teet Sarap ja Pertti Suikkanen.

  Supelkostüüm

  Hetkel toimub
  Põgus ülevaade supelkostüümide ajaloost. Näidatakse fotosid ja filmikaadreid supelrõivaste arengust maailmas. Kaadrid Narva-Jõesuu rannast aastal 1937 ja tänased päevitajad rahvarohkes Pirita rannas, kus võib leida nii täisriietes mehe pidutsemisund välja magamas kui ka naisi pesuriiete väel. Aga muidugi on valdavad bikiinid.

  Vastlasõit

  Hetkel toimub
  Viljandis peetakse vastlaid ning koolinoored taaselustavad vanu vastlakombeid. Lumistele nõlvadele on kogunenud nii lapsed kui ka noored. Suusatatakse ja kelgutatakse ning lusti on kõigil. Mäest lastakse alla nii väikestel kelkudel kui ka saanimõõtu kelgul.

  Väike autojuht

  Hetkel toimub
  Reporter Valdo Pant vestleb uudistesaate "Päevakaja" tarvis viieaastase Urmas Kuubiga, kelle isa on talle oma auto ehitanud. Vestlus käib kiiruse üle, kui kiiresti Urmase auto sõidab ja kui suure kiirusega linnas tohib sõita. Valdo Pant uurib Doriselt, kas väike tüdruk ei karda nii kiire masinaga sõita. Tüdruk ei karda. Urmas aitab Dorisel autosse istuda ja autosõit algab. Käik sisse, pilk spidomeetrile ja auto kaob piki pargiteed sõites peagi suurte puude vahele.

  Turismibaas ratastel

  Hetkel toimub
  Turismibussi marsruut viib Tallinnast Rannapungerjani. Esmakordselt rakendatakse käiku nn turismibaas ratastel, kus buss on reisijate päralt, järelkärus veetakse varustust. Sajad külalised vennasvabariikidest reisivad bussiga mööda Eestimaad tutvumaks kohaliku looduse ja vaatamisväärsustega. Jõutakse laagripaika Peipsi järve ääres Rannapungerjal. Turistid püstitavad telke, suplevad järves ja valmistavad lõkkel toitu.

  Filmireportaaž

  Hetkel toimub
  Suvilate aiad on kujundatud rooside ja skulptuuridega. Põllumajandusprojekti arhitektid on kavandanud suvemaju koos sobiva mööbliga, tuuakse näiteid elamutest. Metsamajanduse valitsusel on plaan selliseid kergeid suvemaju massiliselt tootma hakata.

  Badminton

  Hetkel toimub
  Treener demonstreerib lastele uut sportlikku mängu badmintoni ehk sulgpalli. Hiinast pärit uudse mängu tõid kalevlased kaasa Moskvast ülemaailmsetelt spordimängudelt. Neiud mängivad rannas sulgpalli.

  Kas tunned maad... Narva-Jõesuu

  Hetkel toimub
  Vaatefilm Narva-Jõesuu puhkealast, mis algab kaadritega mereäärsel liivarannal palli mängivatest noortest. Mändide vahel kolhoosnikute puhkekodu ehitusel tõstab kraana plokke, läheduses toimub pioneerilinnakese rajamine Kreenholmi kangrute ning Narva ja Balti elektrijaama töötajate lastele, kindrali lossist on saanud raviasutus. Jalutajad mööduvad rannaäärsest pargimajast, mis on tuntud kui Tšaikovski lemmiklehtla.

  Suvituskohad

  Hetkel toimub
  Tallinlaste üks populaarsemaid suvituskohti on Klooga, kus männimetsa on rajatud suvilakooperatiive. Inimesed naudivad suvila ees päikesepaistet. Elektrirong toob Kloogale suvitajaid lausa 30 korda päevas. Rongijaam asub kiviviske kaugusel rannast, otse perroonilt saab astuda liivale. Pärnus algas rannahooaeg sel suvel varakult. Inimesed rannas suplemas ja päevitamas, rannahoone juures ja end liumägedest vette laskmas.

  Rannamõisa kämping

  Hetkel toimub
  Rannamõisas on valminud kämping, mis pakub teeneid matkajatele ja autoturistidele. Kaadreid magamistoast, klubiruumist, duširuumist, saunast, kaminatoast ning kämpingumajade välisvaadetest ning kämpingualast.

  Koolivaheaeg Nelijärvel

  Hetkel toimub
  Aegviidu-Nelijärvel sportlikus puhkelaagris veedavad oma talvise vaheaja parimad õpilased kogu vabariigist. Suusasõit metsarajal pakub palju rõõmu, mida ka mõned kukkumised künkast laskumisel ei suuda tumestada. Noorte puhkepäevad mööduvad lõbusalt ja vaheldusrikkalt, võisteldakse mitmel talispordialal ja korraldatakse huvitavaid suusamatku. Palju lõbu pakub ka liuväljal uisutamine.

  Veealused turistid

  Hetkel toimub
  ALMAVÜ vetelpäästejaama tuukrid ning akvalangistid uurivad Viitna järve põhja. Mehed väljuvad veest ja eemaldavad kaitsemaskid - Eduard Glaser, Endel Köster, Mati Salva ja Viktor Tõnissoo on suurimad kohalikud allveeturismi entusiastid.

  Terviselinn Pärnu

  Hetkel toimub
  Pärnu on muutunud terviselinnaks. Paljud puhkajad käivad just Pärnu rannas suplemas ja päevitamas. Siin on Narva Kreenholmi meister Aleksander Prelman, näitleja Marta Rungi, lendur Endel Puusepp, üliõpilased Asta Kängsepp ja Jüri Teras. Noored mängivad palli, mehed on liivale malelaua seadnud ning kunstnik joonistab molbertil rannavaadet.

  Hularõngad

  Hetkel toimub
  Ülevaatepala hularõnga populaarsusest. Võimlejad harjutamas rõngaga. Tallinnas Dünamo kaupluse ees lookleb ostjate pikk järjekord, ootajatest mööduvad õnnelikud rõnga omanikud. Inimesed on hularõngastega tänavatel, mõnel neist on kohe mitu rõngast käevangus. Mitte kõik pole rõngast ostnud sportlikul eesmärgil - üks mees teeb hularõngast laualambile jala.

  Puhkepäev Pärnu rannas

  Hetkel toimub
  Puhkajad peesitavad soojal suvepäeval Pärnu rannas. Lapsed on rõõmsalt vees sulistamas, liumäel vette laskumas, karussellil sõitmas ja rannaliivast losse ehitamas. Inimesed on lamamistoolides, päevitamas ja kioski juures joogi ja jäätise järjekorras seismas. Rand on rahvast pungil.

  Üliõpilaskohvikus

  Hetkel toimub
  Tartu Riiklikus Ülikoolis avati üliõpilaskohvik, mis kogub kiiresti populaarsust. Ettekandjad toovad laudadesse sööki-jooki. Kohvikus on mõnus niisama istuda ja vestelda, ajalehte lugeda, malet mängida. Kohvik on üliõpilasi täis ning ülikooli ansambel teeb muusikat. Tantsitakse.

  Esimene kunstlik jääväli

  Hetkel toimub
  Kadriorus rajatakse esimest kunstlikku liuvälja mererajooni spordikoolile. Töömehed paigutavad maapinnale kuus kilomeetrit metalltorusid, need kaetakse ühtlase liivakihiga ja kastetakse veega üle. Kompressorjaamas muudetakse ammoniaakgaas vedelammoniaagiks, mida omakorda läheb tarvis jää tekitamiseks. Jäävälja kastmine toimub veevoolikust. Uisutajatepaar liugleb jääl.

  Noorsookohvik Meloodia

  Hetkel toimub
  Õhtu Tallinnas Pae tänav 2 asuvas noortekohvikus Meloodia, kus esineb optimistliku venekeelse lauluga meeskvartett. Kohvikus veedavad aega noored - kes nukrutseb, kes mängib malet, tantsib või tunneb rõõmu seltskonna üle. Ühiskondlik nõukogu püüab hubast olemist luua ja hoolitseb, et noored ülemäära lõbusaks ei muutuks. See on esimene noortekohvik Tallinnas.

  Esimene kolhoosikohvik

  Hetkel toimub
  Rakvere rajooni Eduard Vilde nimelises kolhoosis avati esimene kolhoosikohvik. Nõudmine on suur, päevane läbimüük on 7000 rubla. Kaunistatakse torte, köögis toimetavad kokad. Kohvikusaal on külastajaid täis. Autojuht Paul Onga tuli abikaasa Mallega, õhtustama, segafarmi juhataja Jüri Veskimägi õhtustab koos Aino Rajamardiga.

  Võsu puhkekodus

  Hetkel toimub
  Suvitajad veedavad aega Võsu puhkekodus. Bussidest väljub linnarahvas ja juba tormatakse merre ujuma. Rannaliival võetakse päikest, mängitakse palli ja malet. Puhkajad ületavad habrast jõesilda, kõige ees akordioni mängivad mehed, kahlatakse vees ja ronitakse Võsu suurele Ojakivile. Mees fotoaparaadiga teeb hiidrahnul poseerivast seltskonnast pilti. Võsu uues klubis mängitakse bowling’ut ning puhkajad einestavad avaras söögisaalis. Vabariigi puhkekodud ja kuurordid võtsid 1961. aastal vastu ligi 100 000 puhkajat.

  Suvilate ehitamine Rannamõisas

  Hetkel toimub
  Müürileht annab teada, et Tallinna Linna Töörahvasaadikute Nõukogude Täitevkomiteed kapitaalehituse osakond ehitab ja müüb kodanike tellimisel suvilaid ja väikeelamuid Rannamõisa, Laulasmaale ja Sauele. Näeme perekond Otsmani pooleliolevat suvila Rannamõisa mändide all. Ehitustöid teostab Tallinna Täitevkomitee kapitaalehituse osakond ning töö käib kokku kaheksakümnel ehitusplatsil. Valminud on esimesed suvemajad, nende omanikud on oma valdustes rahulolevad.

  Kolhoosnikute puhkekodu Narva-Jõesuus

  Hetkel toimub
  Narva-Jõesuus valmis kolhoosnikute puhkekodu 150 inimesele. Kõigi mugavustega puhkekodu töötab aastaringselt. Iga kolme puhkaja kohta on arvestatud üks töötaja – kokast hambaarstini. Puhkekodu on ehitatud hoole ja armastusega, sisekujunduse autor on Maimu Plees. Esimeste külaliste vastuvõtmiseks ollakse juba valmis.

  Noorte meremeeste klubi välilaager

  Hetkel toimub
  Noorte meremeeste klubi liikmed on suvelaagris Harku järve ääres. Poisid teevad süüa - lõkketulel ripuvad katelokid, poisid lisavad oksi lõkkesse. Järvevees toimub hommikune karastamine ja pesemine. Järvel katsetatakse laevamudeleid, koos juhendajaga kontrollitakse kaldal paadimootoreid. Laagris saavad kogemusi Tallinna pioneeride palee 150 noort meremeest.

  Pärnu kuurordis

  Hetkel toimub
  Pärnu kuurort on koht, kus töölised talveväsimust välja puhkamas käivad. Puhkajate seas on tööline Lembit Reinvalt, TPI rektor Richard Mahl, moskvalased Ivan Gluhhov ja Timofei Grašin, Leningradi tehase töötaja Klaudja Gretšitša ja teised. Puhkajad mängivad rannal palli, suplevad ja päevitavad, lapsed mängivad liivaga.

  Tallinna Riiklikus Tsirkuses

  Hetkel toimub
  Tallinna Riikliku Tsirkuse uue hooaja avaprogrammi naelaks on Vene rahvakunstnik Vladimir Durov ja tema dresseeritud loomad. Trikke teevad kaeluskarud ja merilõvi, kes pärast etteaste lõppu loomadele maiuspala annab. Üheks etteasteks on känguruga poksimine, oma toolidega kukuvad vaatajate rõõmuks pikali hoopis kohtunikud. Suurim esinevatest loomadest on india elevant, kes teeb tasakaaluharjutusi ning püüab muusika taktis end liigutada ja häälitseda.

  Aegviidu turismibaasis

  Hetkel toimub
  Järjekordne rühm puhkajaid saabub bussiga Aegviidu-Nelijärve turismibaasi, nende seas on palju külalisi teistest riikidest. Siin ootavad puhkajaid mitmekesised aktiivse puhkuse võimalused: sõidetakse aerupaatidega järvel, püütakse kala, ujutakse, mängitakse kroketimängu, käiakse seenel jms. Tallinlased sõidavad siia ka telkima ja ilusat loodust nautima.

  Talvelõbud

  Hetkel toimub
  Poisid on lumest kaks kindlust ehitanud. Kahe kamba vahel peetakse lumesõda ja üritatakse vastase kindlus vallutada. Mõni julgem ja osavam poiss tegeleb suusahüpetega. Mõned poisid lasevad suuskadel alla järsust mäenõlvast, teised aga lamedamast nõlvast. Osad lapsed lasevad mäest alla kelguga. Üheskoos rühivad poisid suuskadel mäest jälle üles.

  Noorte suvepuhkus

  Hetkel toimub
  Temaatiline ringvaade noorte puhkusest - Narva-Jõesuu rand, matkarajad, laagripaigad. Matkajad on laagris Valgejõe ääres. Põltsamaal toimub vanempioneerijuhtide õppelaager. Elvas toimub maarajoonide komsomoliorganisatsioonide sekretäride laager. Komsomolisekretärid kuulavad loengut, mängivad võrkpalli ja teevad lõket, toimuvad orienteerumisvõistlused. Näidatakse üliõpilasi Tartu Raudbetoontoodete Tehasest ehitusel, EPA üliõpilasi melioratsioonitöödel Tartu rajooni Sootaga sovhoosis, üliõpilasi Balti Soojuselektrijaama ehitusel ja noorte suvepäevadel Põltsamaal.