Kui kõnnib mannekeen...

Kui kõnnib mannekeen...

Moeteemad löövad laineid ja kütavad kirgi lugematutes meedia- ja uudisteväljaannetes. Ka “Nõukogude Eesti” ringvaated ei ole siinkohal erandiks. Millised on uusimad moesuunad tööriiete puhul? Milliseid rõivaid võiks kanda kevadhooajal? Aga milliseid jalatseid? Kas moedemonstratsioonidel nähtud kaunilõikelised kleidid jõuavad ka poelettidele? Käesolevasse kollektsiooni on valitud ringvaatepalad aastatest 1954-1965, mis toovad vaatajani reportaaže rõivaste ja jalatsite moedemonstratsioonidest ning olulistest moevaldkonna ettevõtetest nagu Tallinna Moemaja ning kauplus Mood. Omaette põnev pala on vaateakende dekoreerijatest.

  Edastused

  Jalatsite tootmine

  Hetkel toimub
  Jalatsite tootmine Tallinna Naha- ja Jalatsite Tootmiskoondises Kommunaar. Daam kõnnib trepil, moekad saapad jalas. Need saapad ei olegi tehtud välismaal, vaid Tallinnas. Jalatsite eskiisid, autoriteks on eesti noored kunstnikud. Osad mudelid on juba tootmises. Töö vabriku tsehhis, tootmisliinil, kus töötajad on erinevate masinate taga. Kunstnikud on valmistoodangut uurimas. Uusi saapaid teeb Kommunaar kõigest 30 paari päevas. Näidatakse saapanäidiseid.

  Uued töörõivad kaevuritele

  Hetkel toimub
  Moekunstnikud Dagmar Isok ja Evi Aren on loonud kaevuritele uue tööriietuse. Kaks mannekeeni demonstreerivad komisjoni ees uut riietust. Talvised töörõivad, riided allmaatöödeks. Moeloomingu on heaks kiitnud nii moemaja kui ka kaevurid.

  Kaupluse Mood moedemonstratsioonid

  Hetkel toimub
  Kinos Sõprus toimub kaupluse Mood moedemonstratsioon. Konferansjee tutvustab mudeleid ja mannekeenid kõnnivad poodiumil publiku eest mööda, saateks mängib estraadiansambel. Valik on tehtud kevad-suvisest toodangust ning tutvustatakse nii naiste- kui ka meesterõivaid. Kõik tooted on alates aprillikuust müügil kaupluses Mood. Kolme päeva jooksul nägi enne kinoseanssi moedemonstratsioone viis ja pool tuhat tallinlast.

  Uudised kaupluses Mood

  Hetkel toimub
  Tallinna kaupluses Mood demonstreerivad mannekeenid uusi rõivamudeleid. Kauplus on saanud ka uue ilme ja valik on rikkalik. Ostjad otsivad kauplusest meelepärast ja proovivad moodsaid kleite. Võimalus on ka tellida täpselt oma mõõtudele vastav ülikond, mille saab kätte kuue päeva pärast. Rätsep võtab mõõdud ja õnnelik mees saab selga soliidse ülikonna.

  Moedemonstratsioon kaubandusrahvale

  Hetkel toimub
  Tallinna Moemaja uude demonstratsioonisaali on kogunenud kaubandusorganisatsioonide ja õmblusvabrikute esindajad kogu vabariigist. Kolme päeva jooksul vaadati läbi eesti moekunstnike looming algavaks sügis-talviseks hooajaks. Moemaja mannekeenid demonstreerisid enam kui 300 mudelit. Välja valiti neist loomulikult parimad rõivamudelid ja esitati õmblusvabrikutele tellimused.

  Sügismoed

  Hetkel toimub
  Mannekeenid demonstreerivad Tallinna Moemaja sügismoode. Demonstreeritakse Lidia Habichti, Dagmar Isoki ja teiste moekunstnike kavandatud mantleid, kostüüme, kübaraid ja kleite. Tallinna moemaja uued mudelid on mõeldud peagi tootmisse minema.

  Vaateakende kujundajad

  Hetkel toimub
  Tallinna kaupluste akendel õhtuvalguses on mitmesugust butafooriat: kass ja piimanõud toidupoe aknal, kurg hälli kiigutamas lastepoe aknal, mannekeenid jne. Dekoraatorid Mihkel Haitin ja Udo Silvere aknal uue kujundusega töötamas. Nende töö tunnistati üleliidulisel vaateakende kujundamise konkursil teise preemia vääriliseks. Haitin ja Silvere koos uudistajatega väljas poe akna ees oma töö tulemust üle vaatamas.

  Moedemonstratsioon Estonias

  Hetkel toimub
  Estonia kontserdisaalis toimub sügis-talviste moodide demonstratsioon. Trummar Elmar Kruus juhatab löökpillidel hoogsalt sisse Tallinna moemaja rõivaesitluse. Mannekeenid demonstreerivad sügis-talviseid moode, näidatakse argi- ja pidurõivaid tütarlastele, neidudele ning naistele. Mannekeenid kõnnivad piki saali keskele ehitatud poodiumi.

  Moodide demonstratsioon kohvikus

  Hetkel toimub
  Kohvikus Tallinn toimub valmisriietekaupluse Mood organiseeritud kevadhooaja moodide demonstratsioon. Kohvik on rahvast täis, modemonstratsiooni jälgitakse kaetud laudade taga, taustaks mängib ansambel. Moodide autoriks on Tallinna õmblusvabriku kunstnik Veevi Tealane. Tegemist on peamiselt naistemoega, peamiselt näidatakse kleite, lõpetuseks tulevad ka lapsed.

  Uued tööriiete moed

  Hetkel toimub
  Tallinna moemajas toimub Brüsseli maailmanäituse jaoks valmistatud töörõivanäidiste demonstratsioon. Modellid demonstreerivad laval riietust mehhanisaatoritele, medõdedele, tekstiilitöötajatele ja koduperenaistele ning ka rannamoodi.

  Uued rõivamoed

  Hetkel toimub
  Laevastiku Ohvitseride Majas Tallinnas toimub kergetööstusettevõtete kevadsuvise hooaja rõivaste moedemonstratsioon. Näidatakse naiste mantleid, kleite ja tänavarõivastust ning meeste ülikondi.

  Jalatsivabrik Aktiiv

  Hetkel toimub
  Filmigrupp on külas jalatsivabrikus: kaamera on üles seatud seltsimees Roodese kabinetti ja reporter palub rääkida sellest, milliseid uusi jalatsimudeleid on kavas suveks pakkuda. Et kõike lähemalt vaadata, minnakse esmalt laborijuhataja Rudolf Suntsi jutule, kes juhatab vaatama, kuidas modelleerija Ilmar Truus joonistab uut mudelit, mida kohandatakse vastavalt liistule. Nüüd asub vabriku parim juurdelõikaja Zinaida Krasikova seda nahast välja lõikama. Kui mudel on jõudnud Alma Beekmani õmblusmasina alla, hakkavad asjad ruttu arenema. Valmiv kingapaar rändab masinalt masinale. Näeme taldade alla pressimist ja pärast väikest apretuuridušši on kingad valmis.

  Uued rõivamudelid

  Hetkel toimub
  Uute rõivamudelite demonstreerimine ENSV kohaliku, põlevkivi- ja keemiatööstuse ministeeriumi kunstinõukogu istungil. Kolm mannekeeni Rakvere rajooni tööstuskombinaadi kevad-sügismantlites astuvad eesriiete vahelt saali, sildid numbriga käes, kunstinõukogu liikmed noogutavad tunnustavalt. Demonstratsioon jätkub: kaks kleiti Tallinna keskrajooni ja siidkleidid Rakvere rajooni tööstuskombinaadilt, siidpluusid Tallinna Nõmme rajooni tööstuskombinaadilt ning silmkoes pluus. Kunstinõukogu vaatas läbi ja kinnitas tootmiseks kohalike tööstuskombinaatide poolt esitatud riietusesemed ja uued tegumoed.

  Kevadsuviseks hooajaks

  Hetkel toimub
  Laiatarbe tööstuskaupade ministeeriumi kunstinõukogu hindab uusi kevadsuviseid naiste rõivamudeleid. Modellid demonstreerivad poodiumil naiste suvekleite, saalis laua taga hindavad neid Eesti NSV Laiatarbe tööstuskaupade ministeeriumi kunstinõukogu spetsialistid - moekunstnikud ja kaubandustöötajad. Toimub kevadsuvise hooaja riietusesemete näidiste läbivaatus. Järgnevalt demonstreeritakse naiste pidulikke kleite ja kevadmantleid. Ministeeriumi kunstinõukogu kinnitab tootmiseks uued rõivamudelid.