Pallisport

Pallisport

Kas teadsid, et kunagi tehti üle-Eestilisi üleskutseid leidmaks iseäranis pikki noormehi ja neide, kellest võiks saada meie korvpalli tulevik ning kes viiksid rahvusmeeskonna võidukate tulemusteni? Kas oled kunagi näinud, kuidas mootorratastel võistlejad lumisel väljakul jalgpalli mängivad? Kui ei, siis siin on sinu võimalus näha reportaaži motopalli matšilt! Lisaks leiab käesolevast kollektsioonist huvitavaid palasid ka traditsioonilisematest pallispordialadest nagu jalgpall, võrkpall ja korvpall.

  Edastused

  Päevakaja filmis. Tallinna Dünamo - Lvovi SRSK jalgpallikohtumine

  Hetkel toimub
  Kadrioru staadionil peetakse 7. mail 1959 jalgpalli hooaja esimene mäng NSV Liidu B-grupi meistrivõistluste sarjas Tallinna Dünamo ja Nõukogude Liidu tugevamate hulka kuuluva mulluse tsoonivõitja Lvovi SRSK meeskonna vahel. Reportaaži mängust teeb Gunnar Hololei. Nii nagu eelneval hooajal lõppesid nende omavahelised kohtumised viigiseisuga, nii läheb ka nüüd - tablool on lõpptulemuseks 0:0.

  Jalgpall - Leningradi "Dünamo" - Tallinna "Dünamo"

  Hetkel toimub
  Kadrioru staadionil toimub 9. oktoobril 1940 jalgpallimatš Leningradi Dünamo ja Tallinna Dünamo vahel. Mängijad saabuvad väljakule, kaptenid vahetavad tervitusi ning mäng võib alata. Momendid võistlusest.

  Jalgpallimatš Dünamo - Tallinna Ohvitseride Maja

  Hetkel toimub
  Kadrioru staadioni lumisel murul toimub üleminekumängude sarja matš Eesti NSV esindusmeeskonna Tallinna Dünamo ja vabariigi tšempioni Tallinna Ohvitseride maja jalgpallimeeskondade vahel. See mäng otsustab, kes esindab vabariiki 1957. aastal üleliiduliste võistluste B-grupis. Ekraanil on momendid võistlusest, lõpptulemusena võidavad mängu dünamolased seisuga 7:1.

  Brno Spartak - Tallinna Kalev korvpallis

  Hetkel toimub
  Tallinnas toimub Tšehhoslovakkia korvpallitšempioni Brno Spartaki ja Kalevi koondmeeskonna teine sõprusvõistlus. Tribüünid on tihedalt täis publikut, kes elab emotsionaalselt kaasa kiirele ja tasavägisele mängule. Hoogsad võistlushetked vahelduvad kaadritega kaasaelajatest. Muu hulgas on näha rünnakuid, pallikaotust, kokkupõrkes tekkivat veaseisu ja kohtuniku reageerimist vilega ning August Soku vabaviset. Kohtumise tulemuseks kujuneb Brno Spartaki teenitud võit 84:77.

  Riia Daugava - Tallinna Kalevi motopallivõistlus

  Hetkel toimub
  Lumisel Komsomoli nimelisel staadionil Tallinnas võistlevad mootorratastel jalgpallurid Riia Daugava ja Tallinna Kalevi meeskondadest. Tribüünid on tulvil talveriietes pealtvaatajatest. Eesti ja Läti võistkondade ebaharilik kohtumine lõpeb viigiga.

  Pallid ja trollid

  Hetkel toimub
  Korvpalli mängiti varasemalt nahkkestas palliga, mis kiiresti deformeerub ja mida kõrvitsaks hüütakse. Uusi kummist korvpalle valmistatakse nüüd vabrikus Tegur. Tööline paneb kokku kahekümne seitsmest üksikosast koosnevat palli. Pall pumbatakse täis ning sellele pannakse peale katted, mida veel töödeldakse. Kummipallide head omadused on hea põrkavus, vastupidavus, ilmastikukindlus ja odavus. Korvpalliveteran Oskar Erikson testib pallid üle.

  Jalgpall veereb

  Hetkel toimub
  Tallinna Dünamo jalgpallimeeskond treeningul.

  Bratislava - Tallinn võrkpallis

  Hetkel toimub
  Tallinnas Kalevi staadionil toimub võrkpallimatš Bratislava Slavia ja Tallinna Kalevi meeskondade vahel. Publikut on rohkesti ning mängule elatakse energiliselt kaasa. Esimese geimi kaotavad meie sportlased 15:5. Ka teises ja kolmandas geimis ei suudeta tõrjuda külaliste rünnakuid ning leppida tuleb kaotusega.

  Otsitakse korvpallureid

  Hetkel toimub
  Eesti Raadio üleskutse pikakasvulistele poistele ja tüdrukutele hakata tegelema korvpalliga, õppekogunemine VSÜ Kalevi spordihallis Tallinnas, ekraanil Gunnar Hololei.

  Sport. Väravpall

  Hetkel toimub
  Eesti NSV karikavõistlustel väravpallis kohtuvad poolfinaalis Talinna Vineeri- ja Mööblivabrik ning Norma. Mitšurini tänava spordiväljakul toimub 5. oktoobril karikavõistluste otsustav etapp, kus üheringilisel turniiril need poolfinalistid võtavad omavahel mõõtu. Kas võidab tänavune meister Vineeri- ja Mööblivabrik või Norma, kellele kuulus vabariigi tugevaima tiitel 1961. ja 1962. aastal? Põnevamaid momente mängust. Tulemusega 23:16 tuleb karikavõitjaks Tallinna Vineeri- ja Mööblivabrik. Meeskonna kapten võtab vastu võidukarikad, väravpallurid rivistunult staadionimurul.

  Sport. Võrkpalli suurturniir

  Hetkel toimub
  Üleliidulisel B-grupi võrkpalli suurturniiril kohtuvad Tallinnas Minski Burevestniku ja Tartu Kalevi naiskonnad. Silmapaistvalt head ründemängu mänginud Eesti esindusnaiskond on võitnud turniiril kõik vastased ja tuleb esikohale, mis tähendab ühtlasi pääsu A-gruppi. Tallinna Kalevi meeskonnal tuleb aga leppida neljanda kohaga. Toimub autasustamine ja diplomite kätteandmine.

  Korvpallivõistlused

  Hetkel toimub
  Korvpallivõistlustel Dünamo tennisehallis kohtuvad NSVL koondnaiskond ja Eesti esindus. Kuigi Eesti naiskond alustab esimest poolaega edukalt, võidavad selle külalismängijad 47:32. Teisel poolajal üritavad meie naised rünnata, kuid mäng on ebatäpne. Külalised võidavad tulemusega 88:52.

  1960 - A - Kalev

  Hetkel toimub
  "Kalevi" jalgpalliklubi alustab uut hooaega A-grupis. Treener ja sportlased on kogunenud ümber laua, millele joonistatud korvpalliväljakul toimub jalgpallurinukkudega mängujooniste läbiproovimine. Esiplaanil on treener Elmar Saar ja Edmond Kesküll. Lisaks strateegilisele ettevalmistusele treenivad mängijad loosungitega kirjatud spordisaalis. "Kalevi" pikkades dressides teevad treeneri järel soojendus-, venitus- ja palliharjutusi Rifat Salahadtinov, Heino Sepp jt. Lõpetuseks harjutavad sportlased pealelööke väravasse.

  Korea Rahvademokraatliku Vabariigi ja Eesti Nõukogude Sotsialistliku Vabariigi korvpalli koondvõistkondade sõpruskohtumine

  Hetkel toimub
  Tallinnas toimub Koread RDV ja Eesti NSV korvpalli koondvõistkondade sõpruskohtumine. Korea sportlased võetakse vastu Balti jaamas. Külalised tutvuvad Tallinnaga, käivad Toompeal ja Estonia teatris. Kadrioru tennisehalllis toimub esimene sõpruskohtumine Korea ja Eesti võistkondade vahel. Näidatakse hetki naiskondade kohtumisest, kus eestlannadest on platsil Selma Multer, Maret Otsa, Aino Värk, Aime Krau. Kohtumine lõpeb eestlannade võiduga 58:25. Eesti esindusmeeskonna eest on platsil Heino Kruus, Joann Lõssov, Ilmar Kullam, Ernst Ehaveer jt. Lõpuvileks on seis Eesti meeskonna kasuks 67:44.

  Lõuna leegitseva päikese all, põhja lumistel väljadel

  Hetkel toimub
  Üleliidulistel korvpalli meistrivõistlustel Gruusias Tbilisis oktoobris 1945 kohtub Eesti NSV ASÜ Kalev korvpallimeeskond Tbilisi Punaarmee Keskmaja meeskonnaga. Kalevi dressides sportlased jalutavadringi, taustaks Tbilisi panoraam. Korvpallurid jooksevad väljakule ning mäng algab. Näidatakse hetki mängust ja pealtvaatajatest. Pingeline mäng lõpeb eestlaste võiduga 21 : 20. Kadriorus toimub Spordiühingu Dünamo suusavõistluste start. Teatesuusatamisest kahe- ja kolmekilomeetrisel distantsil võtab osa 78 meeskonda.

  Tallinna Kehakultuuri Tehnikum

  Hetkel toimub
  Tallinna kehakultuuri tehnikumi võimlas harjutavad noormehed meestreeneri juhendamisel korvpallisööte. Neiud treenivad jooksu madalstardist ning korvpalli kaugviskeid, sööte ja pealeviskeid.

  Noored korvpallurid

  Hetkel toimub
  Haapsalu Keskkoolis toimub korvpallitreening. Noored korvpallurid on kooli võimlas üles rivistatud, üks noormees on teistest peajagu pikem. Korvpallitreening algab hüpetega korvirõngani, järgneb visete harjutamine ja mäng. Keskmist kasvu noormeeste hulgas pole sellele 202 cm pikkusele mängijale vastast, kergelt poetab ta pallid korvi ja pealeviskedki tabavad. Kuidas siis saaks korvpallimeeskondade pikkust kuidagi tõsta? Tundub, et ainult kavalust appi võttes.

  Korvpallis Halle Chemie ja TRÜ

  Hetkel toimub
  Tartus kohtuvad korvpallilahingus teist korda Halle Chemie (Saksa DV) ja TRÜ naiskonnad. Enne mängu algust kingitakse külalistele lilli, publik ootab võistluse algust. Mängus on Euroopa korvpalli karikas. Mäng on väga põnev, esimese poolaja võidavad napilt tartlannad. Ka teisel poolajal on eestlannad edukad, vastastest ollakse üle nii tehnikas kui taktikas. Tulemus 78:35 viib Tartu üliõpilased poolfinaali.

  Tartu-Moskva

  Hetkel toimub
  Tartu ja Moskva meeskondade korvpallivõistlus Leningradis 1941. aasta aprillis. Võistkonnad on mänguhoos, publik aplodeerib. Mäng lõpeb Tartu võiduga 28:11.

  Noored korvpallurid treeningul VSÜ Kalevi Laste ja Noorte Spordikoolis

  Hetkel toimub
  Ekraanil on kaadrid välismaa ajalehtedest, mis kajastavad omaaegseid Eesti Vabariigi korvpallisaavutusi Euroopas. Käesoleva ringvaatepala ülesvõtmise ajal, Eesti NSVs oodatakse kodumaise korvpalli uut õitsengut. Oskar Erikson vestleb VSÜ Kalevi Laste ja Noorte Spordikooli kasvandikega, keda juhendab Heino Kruus. Väikesed poisid teevad õhinal trenni.