Inimene vs. loodus

Inimene vs. loodus

Looduse ja inimese omavaheline vahekord ning selle mõtestamine on dokumentalistidele alalõpmata huvi pakkunud. Tänagi on jätkuvalt aktuaalsed mitmesugused probleemid, mis puudutavad ümbritsevat keskkonda, jätkusuutlikku elamist ning Eesti, aga ka kogu planeedi tulevikku.

Käesolevasse kogumikku valitud probleemfilmid, mis ajaliselt katavad aastakümneid vahemikus 1960ndad kuni tänapäev, peegeldavad eripalgelisi ja mitmekesiseid inimese ja looduse suhteid, mis on viimase sajandi jooksul kardinaalselt muutunud. Traditsioonilised elamisviisid on asendunud linnastumise ning maapiirkondade ääremaastumisega (“Koduküla” 1969, “Ilmamuutus” 1986, “Linnaloom” 1981). Kliimamuutused on meie aja üks suuremaid väljakutseid ning jätkusuutlikud lahendused on hädavajalikud, ometi ei suudeta ühiskonnana vajalikke samme kokku leppida ja täide viia. Viimastel aastatel on kiritseeritud palju riiklikku metsanduspoliitikat, mille toel ja eelkõige majanduskasu silmas pidades raiutakse liiga palju, ohustatades nii loomade ja lindude elupaiku (“Lendoravasõda” 2018) ning häiritakse hapraid ökosüsteeme (“Habras maailm” 2016, “Vara küps” 2024). 

Kas tänapäeval on veel võimalik inimestel elada loodust ja elurikkust arvestavalt? (“Mets ja inimene” 1966, “Suur soo” 2022) Kas keegi veel üldse hoolib? Dokumentalistid toovad meieni keerulised küsimused ning püüavad avada probleemide tekkepõhjusi ja tagamaid ning erinevaid vaatepunkte. 

Siinne probleemfilmide kogu on osa 2024. aastal toimuvast kultuuririkkuse teema-aasta programmist, mille eesmärgiks on märgata, väärtustada ning hoida Eesti kogukondade ja rahvaste kultuurilist mitmekesisust.

    Filmid