Ehitus ja arhitektuur

Ehitus ja arhitektuur

Käesolevasse kollektsiooni on kokku kogutud ringvaatepalad, mis käsitlevad ehituse ja arhitektuuri valdkonda aastatel 1957-1966. Pärast sõda, 50ndatel ja 60ndatel hoogustus linnade ülesehitus ning uuselamurajoonide rajamine. Massehitusega kaasnes linnade ilme mitmekesistumine, moderniseerimine ja tööhõive kasv, aga kaasnesid ka erinevad probleemid, mis oma aktuaalsuses leidsid tee ringvaatepaladesse. Kogus leidub palasid hoonete ja sildade sõjajärgsest taastamisest (teater Vanemuine, Tartu Kaarsild), uute linnarajoonide (Mustamäe) ning ehitiste (Laululava, Tallinna Keskkaubamaja, Narva sild jt) planeerimisest ja ehitamisest (uute hoonete planeeritavate projektide maketid, eskiisid) ning uuendustest ehitusvaldkonnas - kokkupandavate majade tootmine, vagunelamud ja teised modernsed elamud.

  Edastused

  20. oktoober

  Hetkel toimub
  Vanade majade lammutamine Pärnu maanteel ning uued elamud Pärnu maanteel ja Karjamaa tänavas Tallinnas.

  Ehitame industriaalmeetodil

  Hetkel toimub
  Vaated Tallinna, Narva ja Kohtla-Järve uutele hoonetele ja alles ehitusjärgus majadele. Narvas on üle mindud monteeritavate ehitusdetailide kasutamisele. Männiku tehases toodetakse ümmarguste avadega paneele. Motorist Veera Ivanova hooleks on vormide betoneerimine, loomulikult on kogu töö mehhaniseeritud. Seinapaneelid transporditakse ehitusele ja ehitajad paigutavad tubade vaheseinad kohale. Tööjõudu kulub kolm korda vähem ja omahind on tunduvalt odavam. Lasnamäe tehases valmistatud raudbetoonist ehitusdetailid keevitatakse kokku ehitusplatsil. Näidatakse esimeste monteeritavate katusepaneelide paigaldamist Endla tänavas. Ei mingeid puust sarikaid, roove ja laudu! Vett selline katus läbi ei lase. Ühel teisel ehitusel samas tänavas rakendatakse samuti uut ehitusmeetodit: tellistest laotud seinad kaetakse kohe krohviga. Elektrimehed on samuti kohe platsis. Ka fassadikrohvi on võimalik monteerida tavalistest terrassiitkrohvist plaatidest. Tekivad terved uusehituste kvartalid. Operaator külastab uut Narva maanteel asuvat korterit, kus elab Tallinna vineeri- ja mööblivabriku insener Juhan Aire oma tütardega.

  Ehitatakse Tallinna Keskkaubamaja

  Hetkel toimub
  Tallinna keskväljaku ümbrusse rajatavate uute ehituste tutvustus. Vaade kõrgelt Tallinnale, näidatakse linna keskosa kaarti. Siia on plaanis püstitada uus raekoda, valmib Eesti energia administratiivhoone koos suure elamukorpusega, Tallinna keskkaubamaja viiakse eelolevaks suveks katuse alla. Ehitaja keevitamas, vaade kraanadega ehitusplatsile. Uus kaubamaja joonisel.

  Ehitatakse tennisehalli

  Hetkel toimub
  Komsomoli staadioni juurde ehitatakse teist tennisehalli - kahe tenniseväljakuga VSÜ Kalevi sisehalli. Siin kasutatakse uudseid ehituskonstruktsioone. Kraana tõstab paika halli järjekordse terasest tugikaare. Monteerijad töötamas, müürsepad laovad alusmüüre. Uus tennisehall peaks valmima aasta jooksul.

  Järvakandi tehaste uus maja

  Hetkel toimub
  Kombinaadis Järvakandi Tehased toodetakse kokkupandavaid maju. Vaade tehasehoonetele kahe kõrge korstnaga, seejärel väike majake aia sees, mees ja naine sisenevad väravast. See on arhitekt Uno Tölpuse projekteeritud ja Järvakandi tehases toodetud kokkupandav maja. Järgneb maja demonstreerimine. Söögitoa, magamistoa ja võõrastetoa saab vajadusel otstarbekalt ühendada.

  Kõneleb arhitekt Voldemar Tippel

  Hetkel toimub
  Arhitekt Voldemar Tippel esineb ettekandega Suur Tallinna väljaehitamise plaanidest. Ta räägib, et pindalalt ja ehitusmahult kasvab linn ligi kahekordseks - ümber Tallinna rajatakse metsapargi vöönd ja väljaspool linna praeguseid admnistratiivpiire tuleb kolm suuremat elamumassiivi ning tunduvalt laienevad Keila ja Aruküla. Arhitekti sõnul on esimene Mustamäe elamurajoon planeeritud peamiselt 4-5-korruseliste elamutega ning kultuuri ja kaubanduse keskusega, kuhu ehitatakse kultuurihoone, kinnine turuhall koos teenus-töökodadega, kaubamaja, hotell, kino ja muud ühiskondlikud hooned. Tippeli sõnul on kavas luua ka eksperimentaalmikrorajoon koos 5000 pealtvaatajaga staadioni, spordihoone ja eelsoojendusega ujumsbasseiniga.

  Laululava ehitusplatsil

  Hetkel toimub
  Gustav Ernesaks, filmikaamera käes, jäädvustab uue Tallinna laululava ehitust. Ta on laululava ehitamisel kaameraga kogu aeg silma peal hoidnud. Käsil on laululava akustilise ekraani teraskaare tõstmine. Kaadrid laulukaare paigaldamistöödest. Tuleval suvel toimub laulukaare all juba laulupidu.

  Nägus ja otstarbekas

  Hetkel toimub
  Tallinna 2. keskkooli üks klassiruum on sisustatud sisearhitekt Bruno Tombergi kavandatud mööbliga. Õpilased istuvad oma kohtadel. Patsidega tüdruk demonstreerib, kuidas saab lauale tekitada raamatute tarbeks sahtli, kuhu riputada portfell. Lapsed rõõmustavad uue klassimööbli üle.

  Päevakaja filmis. Laululava rekonstrueerimine

  Hetkel toimub
  Eesti Raadio buss sõidab laululava ehitusplatsile Tallinnas. Reporter Lembit Lauri intervjueerib uudistesaate "Päevakaja" tarvis ehitustööde juhatajat Kukke. Ehitusplatsil on käsil laululava sõrestiku montaaž. Toimub tsemendi valamine laulukaare tugisammaste süvendisse. Ehitustööde lõpp-tähtajaks on 1960. aasta üldlaulupidu. Üldvaade tervest lauluväljakust. Näidatakse Alar Kotli projekti järgi ehitatava laululava maketti.

  Pärnu sild avatud

  Hetkel toimub
  Aastavahetusel toimus Pärnu vastvalminud kesklinna silla pidulik avamine. Miitingule kogunenud rahvale peab kõne ministrite nõukogu esimees Aleksei Müürisepp. Pärnu linna täitevkomitee esimees Eduard Mettus lõikab lindi läbi ja liiklus ongi avatud. Inimesed ja autod ületavad silda. Et kalalaevad saaksid edaspidi takistamatult konservikombinaatide laadimissildade juurde sõita, käib raudbetoonist silla keskmine osa lahti.

  Pilk lähema seitsme aasta tulevikku

  Hetkel toimub
  Tutvustatakse uute hoonete projekte Tallinnas ja väljaspool pealinna. Näidatakse maketti Estonia teatri ümbruse tulevasest hoonestusest, Tallinna Narva maantee alguse uut eskiisprojekti, uue koolimaja, heliloojate maja, ridamajade, tööstushoonete, uue bussijaama eskiisprojekte. Samuti saab pilgu peale visata maapiirkonna klubide ja kaupluste, Pühajärve kaldal asuva kohviku ja Tartu kaubamaja eskiisprojektidele. Näha on Tartu Vanemuise uue teatrihoone maketti. Ka tööstushoonetest on eskiislahendused: Tallinna nahavabrik, Tartu Tuleviku tootmishoone, Narva mööblivabrik, Tootsi briketitehase juurdeehitus.

  Reportaaž. Narva silla ehitustööd

  Hetkel toimub
  Vaade Narva linnale, esiplaanil varemetes Hermanni kindlus. Liiklemine Narva linna ja Ivangorodi vahel kulgeb piki vana maanteesilda. Käimas on uue Sõpruse silla ehitustööd Narva jõel. Paralleelselt betoneerimistöödega käib metallelementide monteerimine. Tänu jäikarmatuuri kasutamisele pole tellinguid üldse vaja. Sillaehitajad töötavad poole jõeni ulatuval sõrestikul, keevitatakse armatuuri. Vaade sillasõrestikule jõelt.

  Seitseaastaku tehased

  Hetkel toimub
  Eesti Tööstusprojekti peainsener Heino Randma tutvustab uute tööstusettevõtete ehitusprojekte. Ehitamisel on Tartu aparaaditehas, riidevabrik Keila, Tartu päevavalgustuslampide tehas, Türi-Alliku väikeelektrimootorite tehas, Pöögelmanni nimeline raadiotehnika tehas, Tartu ehitustehas jt. Näidatakse kaadreid tehaste ehitamisest.

  Sõpruse sild Narvas on valmis

  Hetkel toimub
  Narvas on valminud Sõpruse sild. Enne avamist tehakse sillale koormuskatse. TPI professor Heinrich Laul ja dotsent Enno Soonurm on veendunud, et uus Narva suursild kannatab välja igasuguse koormuse. Silla avamisel sammuvad silla keskele mõlemalt kaldalt loosungitega inimesed: Narvast ja Ivangorodist. Avamisel kõneleb maanteede valitsuse ülem Käsper ja partei Narva linnakomitee sekretär Pankratov. Lint lõigatakse lahti ja Sõpruse sild ongi avatud.

  Sõpruse silla monteerimine

  Hetkel toimub
  Eesti NSV ja Vene NFSV piirile Narva jõele ehitatakse Sõpruse silda. Näidatakse erinevaid vaateid kahele kaldale ja vana silla kõrval pooleliolevatele ehitustöödele. Jõe keskel paigaldab silla tugisambaid Vassili Avramenko puuseppade brigaad. Keevitajad tegelevad montaažitöödega.

  Tallinna Elamuehituskombinaat

  Hetkel toimub
  Kriitiline pala Tallinna Elamuehituskombinaadist, mille tsehhidest on tulnud terve Mustamäe. Tsehhis valmistatakse raudbetoonist ehituspaneele, raudsõrestikule valatakse peale betoon. 1966. aastal pidi hakatama tootma paneele üheksakordsete majade jaoks. Paneelid aga ei valminud. Nüüd süüdistab kombinaat arhitekte ja vastupidi. Ainsad valmis detailid on leedulastelt laenatud sanitaarsõlmed. Näidatakse perspektiivjooniseid kavandatavatest ehitistest, nende hulgas Viru hotell.

  Tallinna Polütehnikumi uus ühiselamu

  Hetkel toimub
  Tallinna Polütehnikum on saanud uue moodsa ühiselamu, mida rõõmuga tutvustatakse. Kolmanda kursuse elektrotehnik Aivo Reiner siseneb oma ühiselamutuppa. Toas on suur kirjutuslaud, millel saab teha joonestustöid. Tütarlaste neljases toas on olemas kõik mugavused: reformvoodid, lauake keset tuba, riidekapp. Ühiselamus on ka söökla ja võimalused sporditegemiseks. Spordisaal on avar ja duširuumid moodsad.

  Tallinna vanalinnas

  Hetkel toimub
  Tutvustatakse Tallinna vanalinna kunstiväärtuslikke uksi ja sepiseid: Toompealt all-linna laskuva Pika Jala ajahambast puretud paekivimüürid. Lühikese Jala tammepuust uks, mis on laiapealiste sepanaeltega üle löödud. Mustpeade vennaskonna hoone esikülg ja ukse kaunid rosetikujulised sepisnaelad. Tallinna raekoja saalis on eelmistest sajanditest säilinud hulk kunstilisi sepiseid: seinakappide hinged ja lukud, käepidemega ukselukk. Tallinna omaaegsete seppade töö oli kuulus. Näeme restaureerimiseks vajalike erinevate detailide sepistamist. Kolme Õe hooned Pikal tänaval on taas erinevates stiilides kunstiväärtuslikke uksi. Näeme Ajaloomuuseumi peaust ja selle sepistatud koputit.

  Tartu ehitab

  Hetkel toimub
  Panoraamvaade Tartu uusehitustele. Eesti põllumajanduse akadeemia hoone vastas laovad müürsepad tellistest seina, vaade ehitusplatsile. Raudbetoontoodete tehas hakkab järgmisel aastal toodangut andma.

  Tartu saab uue silla

  Hetkel toimub
  Vaade Emajõele Tartu kesklinnas, jõel sõudepaat täis reisijaid, uued ootamas paadisillal. Sõudev paadimees reisijate vahelt filmituna. Kaarsild, mis peab tulema vana Kivisilla asemele, on kaldal valmis ehitatud ning nüüd hakatakse seda praamide abil üle jõe tõmbama. Näeme erinevaid hetki sellest tööst. Sild antakse varsti ekspluatatsiooni.

  Uudiseid tehnikavallast. Valmis esimene vagunelamu

  Hetkel toimub
  Teetöölistele mõeldud Tallinna masinaehitustehases valminud vagunelamu sisevaated. Ruumi on vagunelamus neljale inimesele. Suvises kleidis naine avab kapiuksi ja kohendab voodiriideid. Välisvaade ratastel seisvast vagunelamust, maapinnast märksa kõrgemal asuva ukseni viib metalltrepp. Tallinna masinaehitustehas teeb selliseid ratastel liikuvaid elamuid seitseaastakul 2000.

  Uues korteris

  Hetkel toimub
  Tutvustatakse korterit ühes Tallinna vastvalminud elumajas. Majas on 18 2- ja 3-toalist korterit. Korter on veel sisustamata. Üksipidi käiakse läbi kõik ruumid: magamistuba, elutuba, köök ja vannituba. Ka uue korteri tulevased elanikud on panustanud maja valmimisse – igaüks neist töötas ehitusel 100 tundi. Nüüd liigub kaamera juba sisustatud korteris, kus köögis ja tubades toimetab perenaine – rahandusministeeriumi vaneminspektor Evi Treufeld. Täna on tema sünnipäev, kaetud laua taga istuvad oma pere ja külalised. Kõigepealt tervisenaps ja siis soolaleib.

  Uus laululava eelprojekt valmis

  Hetkel toimub
  Dotsent Helmut Oruvee juhtimisel toimub uue laululava maketil tulevase laulupeoplatsi akustiliste omaduste katsetamine. Professor Heinrich Laul juhib polütehnilises instituudis ainulaadse laululava koorikkatuse konstruktsiooni tugevuse mõõtmist. Komisjonile tutvustavad maketti Tallinna uue laululava autor arhitekt Alar Kotli ja kaasautor Henno Sepmann. Töö valmib 1960. aasta üldlaulupeoks.

  Uus linn

  Hetkel toimub
  Uue Mustamäe linnaosa planeerimine. Panoraamvaade kõrgelt Tallinna linnale. Partei keskkomitee ja ministrite nõukogu otsusega rajatakse Mustamäe ja Nõmme liivasele maastikule uus linnaosa. Ehituste projekteerimise instituudi Estonprojekti uurimistööde osakond on alustanud mõõtmistöid, Nõmme pinnaseproove uuritakse laboratooriumis. Mõõtmiste alusel koostatakse geoloogilised kaardid, kaalutakse uue linnaosa ühendusteede variante. Varsti laiub Mustamäe all 60 000 elanikuga linnaosa.

  Uusi elamuid

  Hetkel toimub
  Uued elamud Tallinnas Narva maanteel. Vaade elamule Endla tänaval. Näidatakse korteri sisevaadet ning vaadet uuele ridaelamule Valdeku tänaval.

  Vanemuise uus hoone

  Hetkel toimub
  Toimus konkurss Vanemuise teatrimaja ja kontserdisaali projekti saamiseks. Võistlusele laekunud tööd on väljas avalikul näitusel Tallinnas. Tööd on erinevad ja huvitavate arhitektuurilahendustega. Valik võistlustöödest. Ka rahvas ütles projektide kohta oma sõna.