Haridus

Haridus

Kogumik “Nõukogude Eesti” ringvaatepalasid, mis räägivad laste haridusteekonnast alates esimesest koolipäevast kuni abiturientide küpsuseksamite sooritamiseni. Näeme algkooliõpilaste emakeele, vene ja inglise keele tunde, keskkooliõpilaste praktilisi tootmisõpetuse tunde autobaasis ja tehases Marat ning seda, kuidas õpilased osavate käte ringis ise näitlikke õppevahendeid meisterdavad. Samuti tutvustatakse mitmesuguseid edasiõppimise võimalusi kutsekoolides ning Tallinna Polütehnikumis, kus täiendavad end ka juba varasema töökogemusega täiskasvanud. Kogumiku ringvaatepalad on valminud ajavahemikul 1940-1968.

    Edastused

    Noorus filmis

    Hetkel toimub
    "Noorus filmis" ringvaate kolm esimest pala: 1. Ringvaate helindamise protsessi ülesvõtmine Kunstiliste- ja Kroonikafilmide Tallinna Kinostuudio helipaviljonis. Operaatori juhendusel seab valgustaja prožektori paika. Salvestuse alustavad helirežissööri korraldused: "Tähelepanu, võte! Vaikust! Mootor!" Kaks mikrofonide taga istuvat koolilast juhatavad sisse temaatilise ringvaate. 2. Esimesed koolipäevad Tallinna 18. keskkoolis. Esimeses klassis toimub emakeele tund, õpetaja ja lapsed kordavad kooris lauseõpetust. Viienda klassi õpilased kirjutavad kirjandit, näeme õpilast Andres Nõmme kirjutamas. 3. Majavalitsuse nr 8 spordiseltsi Kalju poisid mängivad puššpalli. Kaks võistkonda koolipoisse mängivad staadionil, üks kaptenitest on Andres Nõmm.

    Tööinimesed õpivad

    Hetkel toimub
    Viiakse läbi intervjuusid Tallinna Polütehnikumi õhtuse osakonna õpilastega. Ringvaate režissöör Valeria Anderson kõnetab trammis raamatut lugevat neiut. Virve Laima töötab Eesti Energias joonestaja, õhtuti õpib ta polütehnikumis. Intervjuus motosportlase Ants Prometiga selgub, et temagi õpib Tallinna Polütehnikumi õhtuses osakonnas viiendal kursusel. Võidu väljakul vestleb reporter 50-aastase mehe Timuskiga, kes on viis last üles kasvatanud ja soovib nüüd polütehnikumis oma haridusteed jätkata. Üle 600 töötaja tuleb õhtuti Tallinna polütehnikumi töö kõrvalt õppima.

    Osavad käed

    Hetkel toimub
    Näitlike õppevahendite valmistamine Tallinna 4. keskkooli osavate käte ringis. Toimub botaanikatund 5. klassis, õpetaja näitab klassis nisutera maketti. Õppimisel on abiks mitmesugused näitlikud õppevahendid, mida valmistatakse ka kooli osavate käte ringis. Ekraanil ringi tegevus: üks tütarlaps õmbleb parajasti tekstiilist lindu, Ilse Klement valmistab lüüsitorni Moskva-Volga kanali maketi jaoks. Ingrid Nessel joodab kokku juhtmeid elektrifitseeritud stendi jaoks.

    Esimene september

    Hetkel toimub
    Tallinna 20. Keskkoolis toimub esimese klassi õpilaste pidulik vastuvõtt. Perekond Arraste vanaema punub piduliku päeva puhul lapselaps Kirstile patse ja paneb ilusad patsipaelad pähe. Tallinna 20. Keskkooli ees on väga palju lapsi ja lapsevanemaid, esimese klassi õpilasi võtavad koolilävel vastu õpetaja ja abituriendid. Õpetaja surub lapsevanematel kätt ning abituriendid kinnitavad lastele lilleõie rinda. Esimest tundi juhatab õpetaja Asta Õunapuu.

    Võõrkeelt õpitakse esimeses klassis

    Hetkel toimub
    Tallinna 7. keskkooli üks esimestest klassidest on ainulaadne vabariigis, sest seal õpitakse inglise keelt juba esimeses klassis. Õpetaja Leida Vahtra siseneb klassi ja vestleb lastega inglise keeles. Pärast esimest poolaastat saab juba pikad jutud maha rääkida. Kaheksandas klassis õpitakse ka teisi aineid inglise keeles.

    Noorsugu õpib vene keelt

    Hetkel toimub
    Tallinna Õpetajate Seminari algkooli õpilased vene keele tunnis 1940. aastal. Õpilased jalutavad vahetunnis ja lähevad siis klassi. Õpetajanna tervitab neid tunni alguses vene keeles ja näitab suure pappkella peal aega. Õpilane vastab vene keeles. Õpetaja kutsub poisi klassi ette, et tema küsiks teistelt kellaaega ja klassikaaslased vastavad talle vene keeles.

    Tootmisõpetus keskkoolides

    Hetkel toimub
    Keskkooli tootmisõpetuse tunnid Maratis ja autobaasis. Väikesed poisid uurivad, kuidas autoratast vahetatakse. Väike tüdruk istub kodus tugitoolis ja koob. Keskkoolis aga tegeletakse juba tõsisemate asjadega. Tallinna 6. keskkooli polütehnilise õpetuse tund toimub trikotaaživabrikus Marat. Tütarlapsed õpivad ja oskavad nüüd Marati tooteid ka valmistada. Gogoli nimelise Tallinna 21. keskkooli polütehnilise õpetuse tund poistele toimub autobaasis. Andres Aiandi ja Urmas Hein on 21. keskkooli tuntud autospetsid, kes saavad hakkama õlipumba ja kummivahetusega.

    Mida Juku ei õpi…

    Hetkel toimub
    Ülevaatefilm õppimisvõimalustest ENSV kutsekoolides. Eesti 27 kutsekoolides on võimalik omandada üle viiekümne elukutse. Kaadrites: vedurijuht, kelle kõrval õppimas noormees, naised kangastelgede taga, noormehed merekoolis või joonestuslaudade taga. Kutsekooli raadiosõlm alustab oma saadetega, noored diktorid mikrofoni taga. Kutsekoolide õpilased on sportimas – ujumine ja vettehüpped, jääpurjetamine, rattatreening spordisaalis, noored poksiringis. Noored treipinkide taga. Ja traktoriroolis – maakutsekoolidest sõidab igal aastal põldudele ligi 900 mehhanisaatorit. Tulevased tüürimehed ja mehaanikud on praktikal kalalaeval. Neiud on kauplusklassis üles rivistatud pikkade lettide taha, kaalud ees – kaalutakse, pakitakse kaupa. Tulevased kokad ja kondiitrid toimetavad köögis, valmivad uhked tordid, küpsised ja suupisted, soolased ja magusad toidud. Õpitakse ka serveerimiskunsti. Noormehed väljuvad koolimajast, koolipäev on selja taga ja võimalusi vaba aja veetmiseks jätkub. Neiud sätivad ennast tantsuõhtule. Noormehed sammuvad üle Tartu kaarsilla. Kogu vabariigis tuntuks saanud kutsekoolide isetegevusansamblid on jõudnud 20. vabariiklikule ülevaatuseni, millest võtavad osa tuhanded noored. Moedemonstratsioon kutsekooli õpilaste käe all valminud rõivastega. Õpilased õmblus- ja juurdelõikamistunnis linna kutsekoolis nr 4, kus õpitakse rätsepaks. Neiud õmblusmasinate taga. Koolil on ka oma moeateljee, kus valmistatakse tellijale soovitud riided ja antakse kaasa garantiipass. Juuksuriõpilased keeravad esimesed rullid parukatele ja teevad esimesed soengud nn puupeadele, enne kui võib teenindada päriskliente – valmivad kaunid soengud, aetakse habet ja lõigatakse meeste juukseid. Enam kui tuhat ehitustöölist tuleb igal kevadel kutsekoolidest: ehitajad, müüriladujad, maalrid. Noortele on õppetööks loodud kõik võimalused.

    Esimene päev koolis

    Hetkel toimub
    Õppeaasta algus Juuru 7-klassilises koolis. Lapsed lähevad kooli hobusevankritel, jalgratastega ja jalgsi, koolimaja ees võtab neid vastu koolijuhataja Eduard Aus. Koolitädi helistab kella, kõik sisenevad koolimajja. Tund esimeses klassis, naisõpetaja juhendamisel avatakse aabits. Pioneerikaelarättidega vanemate klasside õpilased vaatavad kooli katseaias koos õpetajaga oma kevadiste põllu- ja aiatööde tulemusi.

    Esimene päev koolis

    Hetkel toimub
    Esimese klassi õpilaste esimene koolipäev uues Tartu koolihooness. Tartus aadressil Puiestee 62 avati uus mugav koolihoone Tartu 8. Seitsmeklassilisele koolile. 1945. aastal sündinud 1. klassi õpilased sisenemas koolimajja. Enne esimest tundi kingivad lapsed õpetajale lilli. Kaadris on väikesed pinginaabrid Maret ja Eda tutvumas aabitsaga. Klassi ees on noor õpetaja-pioneerijuht Mall Tilk.

    1. september

    Hetkel toimub
    Lapsed lähevad esimesel septembril kooli. Nad sisenevad bussi ja sõit algab! Bussisõit on meeleolukas, poisid paistavad tõsisemad, kuid tüdrukute näod peegeldavad siiski rõõmu.

    Internaatkool

    Hetkel toimub
    Rakvere internaatkool on üks kahest uudsest õppeasutusest vabariigis. Õpilased istuvad tunnis avaras klassiruumis, õpetaja kasutab näitlikke õppevahendeid - maakaarte ja suuri pilte. Magamisruumis on kümmekond voodit, öökapikestel lillevaasid. Koolil on ka katseaed, kus lapsed rehitsevad ja kõplavad. Üleliiduliselt asub sellistes internaatkoolides õppima 75 000 noort.

    Ühed alustavad, teised lõpetavad koolitee

    Hetkel toimub
    Väikemees Teet Soonurm astub ema käekõrval koolimajja. Koputatakse direktori kabineti uksele ja astutakse sisse, direktor surub poisil kätt. Direktor uurib, kas poiss lugeda ja arvutada oskab ning poiss võetakse esimesse klassi vastu. Järgnevad kaadrid Tallinna 2. keskkooli abiturientide lõpuaktusest. Noortele antakse kätte küpsustunnistused. Mängib puhkpilliorkester, peetakse tervituskõnesid ja antakse kätte lilled.

    Õpilaste suvelaager

    Hetkel toimub
    Tallinna 2. keskkooli õpilaste suvelaager toimub harju rajooni Koidu kolhoosis. Suure maamaja uksest astub välja naine ja helistab koolikella, heinalakast ronivad trepist alla poisid ja tüdrukud. Hommikune hambapesu ja rivistus. Noormees astub rivist välja ja raporteerib majandi esimehele Tarmo Vilgatsile, kes on noortest vaimustatud. Kuus tundi päevas teevad õpilased värskes õhus kolhoositööd. Õpilane Rein Salm sõidab loorehaga, neiud ja noormehed riisuvad heina ja koguvad kuhjadesse. Pärast heinatööd söövad noored pika, valge linaga kaetud laua taga suppi ja taluleiba. Aga ka puhkuseks jagub aega: mängitakse palli ja nauditakse veerõõme.

    Esimesed eksamid

    Hetkel toimub
    Tallinna 20. Keskkooli IV klassis toimub eesti keele üleminekueksam. Klassi parimad õpilased Reet Velmet ja Lehti Hagen võtavad laualt eksamipileti ja asuvad ülesandeid lahendama. Eksamikomisjon kuulab õpilase Leiger Põldma vastamist ja jälgib Reeta, kes on tahvli ees kirjutamas.