Teadus

Teadus

Teaduse edasiminekutest ja kasulikkusest tööstusele, kolhoosidele, rahvamajandusele ja paljudele muudele olulistele eluvaldkondadele jutustavad käesolevasse kogumikku valitud “Nõukogude Eesti” ringvaatepalad aastates 1948-1966. Kogus leidub palasid alates Tartu ja Tõravere observatooriumite tööst, Teaduste Akadeemia instituutide tegevusest, põlevkivi erinevatest kasutusvõimalustest kuni geoloogilise mineviku avastamisele ürgkalade säilmete abil, kasside ajutalitluse ja Kuu uurimiseni.

    Edastused

    Ajutalituste uurimine

    Hetkel toimub
    Laboratooriumis on kassile külge ühendatud juhtmed. Teaduste kandidaat Lembit Allikmets ja noor teadlane Lembit Mehilane viivad Tartu ülikoolis kasside peal läbi katseid, kuidas elektriliste impulsside abil aju mõjutades on võimalik neid kõndima meelitada, erutada või rahustada. Käsi keerab nuppu, kass käib, istub, võpatab jne. Teaduste kandidaat Lembit Allikmets otsib uusi teid ajutalituste mõjustamiseks. Eesmärgiks on ka närvisüsteemi protsesside juhtimine keemilisel teel, et tulevikus oleks võimalik arsti käest rohtu küsida näiteks püsimatuse, riiakuse ja halva tuju vastu.

    Tõravere observatoorium

    Hetkel toimub
    Tartus Toomemäel asuv tähetorn on vana ja kuulus. Siin töötas astronoom Wilhelm Struve, ta juhtis tähetorni tööd ligi kakskümmend aastat. Tartu tähetornis asus siis üks maailma suurimaid teleskoope. Teaduste Akadeemia Füüsika ja Astronoomia Instituudi uue observatooriumi avamine toimub Tõraveres 29. aprillil 1963. Avasõnad ütleb akadeemik Arnold Humal. Toimub võtme üleandmine ning lindi lõikab läbi Arnold Humal. Astronoomid tutvuvad 50 cm teleskoobiga. Näeme vaateid uuest tähetornist õhtuvalguses.

    Uue elektrimootori sünd

    Hetkel toimub
    Vaade suurtehase tootmishoonesse, kus ridadesse seatud laudade taga istuvad detailidele keskendunud ja töösse süvenenud naistöölised. Valges kitlis naisspetsialist Vaike Mere asetab kaks plaati valguskopeermasinasse. Vaike Mere kopeermasinast välja mootoriskeemi jäädvustustega plaadid. Seejärel asetab ta lehed näpitsatega ilmutusvannidesse ja vasetamise vanni ning rootor saab valmis. Tallinna Elektrotehnika Teadusliku Uurimise Instituudi insenerid näevad uues tehnoloogias mootoritehaste tulevikku. Joonestusvahenditega varustatud laual juhendab üks käsi teist kätepaari, kust knopkadega kinnitatud paberilehel tööd alustada. Töö juhendaja Uno Siitan jälgib mõõdikut ja teeb märkmeid.

    Sõna on Tallinna tähetorni astronoomil Charles Villmanil

    Hetkel toimub
    Tallinna tähetorni kogunenud kosmosehuvilised seisavad järjekorras. Mehed uurivad läbi teleskoobi kuud. 2. jaanuaril saadeti NSV Liidust välja kosmoserakett Kuu suunas. Astronoom Charles Villmann selgitab skeemil kosmoseraketi starti ja näitab raketi orbiiti.

    Uued keemiasaadused

    Hetkel toimub
    Eesti NSV Teaduste Akadeemia keemia instituudi laboratooriumis uuritakse keemiateaduste kandidaadi Arnold Kõlli juhtimisel võimalusi põlevkivi kompleksseks kasutamiseks. Laboratoorsel teel valmistatakse põlevkivist pesuvahendit Teepol, mida hakatakse varsti Kiviõlis tööstuslikult tootma. Osa teadlaste töö tulemusi ongi tootjatele üle antud. Töölised on askeldamas Kohtla-Järve kombinaadis hiljuti käima läinud fenoolide katseseadme ümber. Teine katseseade toodab summaarseid fenoole, mis on lähteaineks uutele põlevkivikeemia produktidele.

    Kliinilise Meditsiini Instituudis

    Hetkel toimub
    ENSV TA Eksperimentaalse ja Kliinilise Meditsiini Instituudis uuritakse põlevkiviõlide kahjulikku toimet. Teadlased askeldavad laboriseadmete vahel, eemal klaaspuuris on kass. Nooremteadur Harry Jänes katsetab õlide mõju valgete hiirte juures. Arstiteaduse kandidaat Pavel Bogovski uurib mikroskoobi taga, milliseid muutusi põhjustavad õlid nahakudedes. Uurimistöö eesmärgiks on sanitaarsete tingimuste parandamine põlevkivibasseinis.

    Pilk geoloogilisse minevikku

    Hetkel toimub
    Teaduste Akadeemiasse välisriikidest on saabunud kirjad geoloogia- ja mineraloogiateaduste kandidaadi Elga Margi nimele. Elga Mark istub laua taga ürgkalade säilmeid kokku panemas, tema kolleeg puhastab leitud kivististe tükke. Üksikute kilpide kokkukleepimiseks võib kuluda mitu päeva. Näeme joonistust ühest ammu väljasurnud kalast.

    Aatomienergia rahuotstarbelise kasutamise näitus Tallinnas

    Hetkel toimub
    Tallinnas on avatud näitus aatomienergia rahuotstarbelisest kasutamisest. Inimesed tutvuvad näituse eksponaatidega - uraanimaagi tükid, maailma esimese aatomijaama makett ja raske veega täidetud aatomikatel uraanist energia vabastamiseks. Näitusel on välja pandud igasuguseid radioaktiivsuse põhimõttel töötavaid aparaate ja mõõteriistu, mida rakendatakse mitmesugustes tööstus- ja teadusharudes: aatomkahur-gammakiiritajat kasutatakse võitluses vähktõvega. Radioaktiivsed isotoobid on saanud asendamatuteks abilisteks ka bioloogias ja arstiteaduses, fotod protseduuridest ja kaitseriietest. Radioaktiivsuse põhimõttel töötav pudelite lugeja.

    Teaduselt inimesele. TRÜ atmosfäärielektri ja aeroionisatsiooni laboratoorium

    Hetkel toimub
    Atmosfäärielektri ja aeroionofikatsiooni laboratooriumis Tartu ülikoolihoones konstrueeritakse ainulaadseid aparaate õhu elektriliselt laetud osakeste - ioonide uurimiseks. Assistent Hugo Marran sooritab vaatlusi dotsent Jaan Reineti konstrueeritud ioonide loendaja juures. Teadlaste töö on praktikas rakendatud Tartu kliinilises haiglas, elektroaerosoolide pihustamise aparaati on edukalt kasutatud rohkem kui kahesaja haige kroonilise nohu, bronhiaalastma ja isegi kõrgenenud vererõhu ravimisel.

    ENSV TA Füüsika- ja Astronoomia Instituudis

    Hetkel toimub
    Eesti NSV Teaduste Akadeemia kümnenda aastapäeva puhul külastatakse TA Füüsika ja Astronoomia Instituudi observatooriumi. Teadustöid sirvivad instituudi direktor, astrofüüsik Aksel Kipper ja vanemteadur Grigori Kuzmin. Astrofüüsikud Tartu observatooriumis teleskoobiga tähistaevast vaatlemas. Instituudi teaduslikud töötajad on vaatluste käigus avastanud ka seni tundmatuid taevakehi.

    Teadus abiks rahvamajandusele

    Hetkel toimub
    Uuringud põlevkivi suitsuvaba põlemiseks ja põlevkivituha kasutamiseks ehitusmaterjalide tootmisel ENSV TA Tööstusprobleemide Instituudi laboratooriumis. Tehniliste teaduste kandidaadi Hans Truu juhtimisel ja Üleliidulise Energeetikainstituudi tehnilise teaduste doktori Hitrini abistamisel uurivad teadlased põlevkivi suitsuvaba põlemise ja katlaseadmete ökonoomsuse tõstmise võimalusi. Laboratooriumis tehakse katsetusi, analüüsitakse ka põlevkivituha kasutamise võimalusi ehitusmaterjalide tootmisel.

    Teaduse abi tööstusele

    Hetkel toimub
    Uuringud silikaattelliste tootmise tehnoloogia täiustamiseks tehase Kvarts laboratooriumis Johannes Hindi juhendamisel. Toodangu kvaliteedi tõstmiseks tehakse koostööd Teaduste Akadeemiaga. Teaduslik kaastööline Johannes Hint ja tehase töötajad laboratooriumis silikaatkivide tootmise uut menetlust uurimas. Võrdlevalt katsetatakse survepressi all vanal ja uuel meetodil toodetud kivi omadusi - uuel meetodil toodetud kivi peab vastu neli korda suuremale survele.

    Teadlaste abi kolhoosidele

    Hetkel toimub
    Teaduste Akadeemia Tartu filiaali teadlased uurivad laboratooriumis pinnase koostist, et määrata põllule vajalike lisaväetiste kogused. Vanem teaduslik kaastööline Herman Michelson konstrueeris aparaadi lubjatarve määramiseks. Instituudi direktor Osvald Hallik ja teaduslik kaastööline Martin Karmin kontrollivad paberite ja kaartide pealt uurimiste tulemusi ja saadavad need adressaadile.

    Tartu Tähetorn 140 aastane

    Hetkel toimub
    Tartu Tähetorni välisvaade. Tartu astronoomiline observatoorium oli 19. sajandil kuulus oma maailma kõige suurema teleskoobi poolest. Tollal töötas siin tuntud astronoom professor Friedrich Georg Wilhelm Struve. Kaks teaduslikku töötajat teleskoobiga tähistaevast uurimas ja märkmeid tegemas.

    Teaduse abi põllumajandusele

    Hetkel toimub
    Põllumajanduse instituudi Kuusiku filiaalis on riiulid täis kotikesi üle kogu Eesti kolhoosidest ja sovhoosidest saadetud mullaproovidega. Laborandid uurivad mikroskoobi all mullanäidiseid ning teevad laboratoorsete katsete abil kindlaks iga mullaliigi omadused. Mullaproovide analüüsi tulemuste põhjal koostavad mullateaduste ja agrokeemia laboratooriumi teadlased igale majandile väetisnõuande erinevate põllukultuuride kasvatamiseks.