Lapsed

Lapsed

Selle kollektsiooni ringvaatepalad kujutavad mitmekülgselt laste igapäevaelu - lasteaias käimine, pioneerilaagrid, koolitunnid, spordiüritused, erinevate hobidega tegelemine ja muud kasvatuslikel või hariduslikel eesmärkidel läbiviidud tegevused ja sündmused. Kajastust leiavad ka tähtpäevad nagu emadepäev ja näärid, mida tähistatakse suurte pidustustega. Kogus leidub ka paar temaatilist ringvaadet, mis keskenduvadki peaasjalikult huvitavatele lugudele lastest ja noortest, mida mõnikord juhatavad sisse ka lapsdiktorid ise. Palad on välja nopitud aastatest 1948-1966.

  Edastused

  Terved lapsed

  Hetkel toimub
  Pärnu 6. lasteaias tegeletakse hoolega laste tervisekasvatusega. Mudilased pudenevad lasteaiamajast aeda ja suvel elatakse terved päevad lageda taeva all. Toimub võimlemine, jalutuskäigud metsas, kuusekäbide korjamine. Lapsed hullavad ja mängivad paljajalu liivas. Sedasama soovitab doktor Mihkel Kask ka vanematele. Käimas on tervisekontroll, doktor kuulab laste südant ja kopse. Lõpukaadrites jälle liivamängud, aiatööd.

  Laste spordipidu

  Hetkel toimub
  Toimub laste spordipidu Tartus ülikooli staadionil. Olümpiahõbe Rein Aun heiskab lipu. Esmalt võisteldakse jalgrattasõidus. Rattad on väiksemad kui suurtel ja võistlejatel on seljas tavalised riided, mitte dressid, aga võistluspinge on üleval nagu päris võistlustel. Tribüün on rahvast täis, kõik elavad kaasa. Seejärel võisteldakse karkudel käimises. Staadionimurul etendatakse võimlemiskava „Olgu jääv meile päike“ muusika saatel.

  Lastepäevakodu

  Hetkel toimub
  Valdeku tänaval mändide keskel asub uus Tallinna Linna 59. Lastepäevakodu. Juhataja Juta Lomp kõnnib koridoris. Köögis valmistavad kokatädid süüa. Tervisekabinetis tehakse lastele ultraviolett-lambiga kunstlikku päikest. Lasteaias on erinevaid rühmi 280 lapsele: sõime-, ööpäeva-, sanatoorsed ja tavalised rühmad. Lapsed söömas ning toas ja väljas liivakastis mängimas, mänguasju jätkub mõlemale poole. Väikesed mudilased jalutavad nöörist kinni hoides koos kasvatajatega.

  Laste jalgrattavõistlused Tartus

  Hetkel toimub
  "Lapsed võistlevad jalgrattasõidus. Vaade kaarsillalt Tartu raekojaplatsile. Lapsratturid ootavad koos vanematega võistluste algust. Autoteele tõmmatud võstlusradade joonte vahel stardib neli kolmerattalistel võistlejat, kes suunduvad mööda Emajõe äärset tänavat raekojaplatsi teise serva poole. Diktori sõnul toimuvad võistlused kolmes masinaklassis: kaherattalistel, kolmerattalistel ketiveoga ja kolmerattalistel esiratta väntamisega kõige väiksematele. Kroonikapalas on näha võistlemas vaid kolmerattaliste masinaklasside sportlasi vaheldumisi kaadritega kaasaelavatest pealtvaatajatest. Raekoja plats 6 maja ees tungleb rahvas ümber autasustamispoodiumi, mille kõrgeimal astmel seisjale seab käepalaga ülikonnas mees kaela hiiglasliku tammepärja."

  Uues lastehaiglas

  Hetkel toimub
  Tallinna II Lastehaigla interjöör on kujundatud Nikolai Kormašovi poolt. Näeme kaadreid lastehaigla ruumidest ja nende seintele maalitud piltidest koos valgetes kitlites haiglatöötajate ning raudvõrevoodites seisvatest ja magamiskottides lebavatest jahmatunud väikelastest.

  Nukupolikliinik avatud

  Hetkel toimub
  Tallinnas tegutseb nukupolikliinik. Kui nukk on katki, siis tulevad lapsed vanemate käekõrval oma leluga nukupolikliinikusse abi saama. Üks pisitüdruk on tulnud ka oma päriskoerakutsikaga ja kurdab, et kutsikas veel ei käi. Uue polikliiniku külastajate arv kasvab iga päevaga.

  ETKVL-i uus lasteaed

  Hetkel toimub
  Kaadrid ETKVL-i uuest lasteaiast nr 79 Tallinnas: lapsed mängivad, pesevad käsi, söövad. Kokad valmistavad lõunaeinet, voodid valmistatakse ette lõunauinakuks.

  Lasteringid majavalitsuse juures

  Hetkel toimub
  Tallinna majavalitsuse nr 12 juures tegutseb lastering, mida juhendab Ilse Kallas. Tegemist on seal lastel küll ja veel - tüdrukud uurivad omatehtud moejooniseid, kes pühib hoovi, lööb naela, koos pannakse kiike üles, üks poiss värvib pinki. Õpitakse tööd armastama. Üles pannakse ka peokuulutus, kus esinejaid jagub küllaga. Pisikesi näitlejaid, tantsijaid, lauljaid, spordimehi ja muude alade huvilisi on selle majavalitsuse lasteringis üle neljasaja. Just esinevad lapsed peol kassitantsuga, seejärel laulavad mudilased laulu „Mutionu“.

  Meie soovid

  Hetkel toimub
  Lasteaialapsed laulavad ja räägivad, mida nad tahavad näärikingiks. Kasvataja kiidab lapsi laulu eest ja lubab, et näärivana tuleb suure kingitusekotiga. Laste soovid: kallutaja auto, uus nukk, nukuvanker, pildiraamat, ratasuisud, väike nukumaja.

  Treeningud kunstlikul jääl

  Hetkel toimub
  Tallinna Mererajooni Laste Spordikooli uisutamistreening Tallinna Noortepargi kunstlikul liuväljal. Uisutavad mudilased ja pisut suuremad tüdrukud, neid juhendab Vaike Paduri. Lapsevanemad jälgivad heldinult laste treeningut.

  Mudilaste ajakirja esimene number

  Hetkel toimub
  Ajakirja "Täheke" esimese numbri koostamine. Mudilasajakirja toimetus on kogunenud kujundama esiknumbri lehekülgede kavandeid. Ekraanil selgitab ja juhendab toimetaja asetäitja Olivia Saar. Teiste seas istub sigaretti suitsetades illustraator Hugo Hiibus. "Tähekese" noor kaastöötaja Aino joonistab koduses miljöös ning kirjeldab kaamerale oma loomingulisi saavutusi ja ambitsioone. Ajakirja trükkimisprotsess trükikojas Oktoober tiraažiga 40 000. Lapsed uurivad ja lehitsevad värsket trükist.

  Noorus filmis

  Hetkel toimub
  "Noorus filmis" eriringvaade sisaldab järgnevaid palasid: 1. Lapsed uute mänguasjade keskel Tallinna Kaubanduspalatis. 2. Tuulelohe valmistamine Tallinna Pioneeride Palee mudellennuringis, lohe õhus 3. Vaade kaladele akvaariumis kirjanik Zaitsevi kodus, kirjanik kalu söötmas 4. Õpilased koristamas, Tallinna 22. keskkoolis 5. Stseen pioneeride isetegevusliku teatri etendusest

  Koolikolhoosis Sakala

  Hetkel toimub
  Lapsed töötavad Mustla keskkooli õpilaste kolhoosis Sakala. Ühismajandil on 15 hektarit maad, kaks traktorit ja piiramatul hulgal entusiasmi. Põhiliseks tootmisharuks on ühisloomakasvatus. Järgnevalt näeme lapsi tööl: nad sõidavad väikese traktoriga, söödavad küülikuid puurides ja karjamaal. Tüdrukud ja poisid kõplavad peedipõllul, poiss kastab voolikust lillepeenart. Teised lapsed kiiguvad ning mängivad palli.

  Noorus filmis

  Hetkel toimub
  Eriringvaade "Noorus filmis" toob vaatajani erinevad palad lastest ja noortest. 1. Lasteaialapsed tunnis J. Lauristini nim Tallinna 16. Keskkoolis, ekraanil L. Lebbin. 2. Lapsed hommikvõimlemisel, hommikueinel ja telki püstitamas, pioneerilaagri avamine. 3. Tõrva Keskkooli õpilane E. Merivee püüab liblikaid ning korrastab liblikakogu. 4. Tartu Pioneeride Maja auto-motoringi liige paneb kokku mootorratast, tüdrukud remondivad autot. 5. ALMAVÜ mereklubi liikmed ehitavad laevamudeleid, mudelid vees. 6. Mängib Tallinna Laste Muusikakooli akordionistide ansambel.

  Ujujate read täienevad

  Hetkel toimub
  Lapsed ujumistreeningul siseujulas. Kõige nooremate laste grupp treeneri juhendamisel ujumist harjutamas. Esmalt hoitakse basseiniservas ääretorust kinni ja harjutatakse jalgade tööd. Seejärel saavad lapsed abivahendiks penoplastist plaadid ja harjutavad iseseisvalt. Mõni laps ujub ilma mingi abivahendita päris korralikult.

  Eesti NSV noorsugu

  Hetkel toimub
  "Eesti NSV noorsugu"on Kaamera-Kalle esimene ringvaade. Tallinna 4. Keskkooli õpilased, kes võtavad esmakordselt osa valimistest, kõnelevad kooli raadiosõlmes. Mustla Keskkooli noored naturalistid töötavad kanalas ning lüpsikuuris. Nukufilmi võtted koos E. Tuganovi, A. Beekmani ja R. Raamatuga. Õpilased suusatavad. Vaade Vastseliina lossivaremetele. Tallinna 22. Keskkooli pioneerid kokakursustel. Tartu Tervishoiutöötajate Maja laste balletiring esitab stseeni A. Kitzbergi lastejutu ainetel loodud balletist Piibelehe-neitsi.

  Laste omaloomingu näitus

  Hetkel toimub
  Vaade Tallinnas avatud 12. lasteloomingu näitusele, kuhu on välja pandud ligi kolm tuhat eksponaati, mis valmistatud koolides, pioneerimajades, sanatooriumides ja teistes lasteasutustes. Lapsed uudistavad eksponaate. Väljapanek on mitmekesine, siin on puutööd, masinaid, joonistusi, tekstiilikunsti, maja-, laeva- ja rongimudeleid, õllekappasid, küünlajalgu, pisiplastikat ja nahakunsti.

  Oktoobrikingitus lastele

  Hetkel toimub
  Oktoobripühadeks valmis Tallinnas Koidu tänaval uus lasteaed nr 49. Mudilased laulavad laulu lipukesest, kasvataja saadab neid klaveril. Mängutoas muidugi mängitakse. Väikemees Meelis Sula mängib autoga, tema unistab autojuhiametist. Väike Juta Tammeveski kastab lilli, sest ta on täna korrapidaja.

  Sport. Laste teatevõistlus

  Hetkel toimub
  Tallinnas Komsomoli nimelisel staadionil toimub laste kombineeritud teatevõistlus, milles osalevad majavalitsuste võistkonnad. Spordiriietes lapsed, pallid käes, marsivad staadionile. Vaatajate tribüünid on tühjad. Kohtunik annab stardipaugu. Joostakse küll niisama, küll rõngast taga ajades, hüppenööriga, üle tõkete hüpates. Ka kotijooks on kavas ja sõit kolmerattalistel jalgratastel. Võitja on Majavalitsuse nr 25 võistkond Reval.

  Emale naistepäevaks

  Hetkel toimub
  Tallinna lasteaia lapsed valmistavad suure hoolega emadele 8. märtsiks kingitusi. Kes joonistab, voolib plastiliini, lõikab paberit. Kasvataja juhendab. Pala kõpus esitab tütarlaps luuletuse emale.

  Nääripuu

  Hetkel toimub
  Võidu (Vabaduse) väljak Tallinnas, kuusepuu tuledesäras. Tombi nimelises kultuurihoones toimub traditsiooniline linna laste nääripidu. Kohal on näärivana, kes soovib lastele saalis head uut aastat! Laval etendatakse stseene nukuteatri Buratino-lavastusest. Puunukk Buratino laulab näitleja Ferdinand Veike esituses oma laulu, järgnevad jäneste ja teiste loomade laulud. Lapsed jälgivad etendust suure kaasaelamisega. Nüüd on käes näärivana kingipakkide jagamise aeg. Ekraanil särasilmsed mudilased kingipakkidega. Pühaderõõmu jätkub kõigile.

  Uued lastesõimed. Tallinna Masinaehitustehase lastesõim

  Hetkel toimub
  Päev Tallinna masinaehitustehase uues lastesõimes. Lapsed on kasvatajatega õuel. Toas pakuvad lasteaiatädid toitu, mudilased söövad väikeste laudade taga. Kaheksakümne liikmelises mudilasperes on kõige vanemad kaheaastased lapsed. Mängutunnil mängitakse klotside ja muude leludega. Kasvatajad seavad võrkudega voodeid uneajaks valmis. Arst kuulab väikest Matit, lapsed seatakse magama, teised mängivad võredega mänguaias ja voodites.

  Hea algatus

  Hetkel toimub
  Uue tänuväärse algatusena on Marati trikootööstuse õmblejad ja juurdelõikajad hakanud tööst vabal ajal valmistama kinke šeflusalustele väikelastekodu mudilastele. Marati õmblustsehhis valmivad trikotaažijääkidest väikelasteriided. Ekraanil tööhoos juurdelõikajad-stahhaanovlased Kerd ja Tomson. Kleidikesed jm tooted pakitakse ilusatesse kinkekarpidesse. Nõmme väikelastekodu lähedases metsas kelgutavad ja lustivad lumes lapsed kasvatajate hoolsa pilgu all. Saabuvad Marati šefid kinkekarpidega. Lastekodu nääripeo eel on rõõmu palju - igaüks saab midagi uut ja ilusat selga panna. Mudilased demonstreerivad uusi rõivaid ja tänavad šeffe laulu- ja tantsukontserdiga.

  Rahvusvaheliseks lastekaitsepäevaks

  Hetkel toimub
  Rahvusvahelist lastekaitsepäeva 1. juunil tähistatakse Tallinna 20. keskkoolis ja Tallinna 14. lastesõimes. Tallinna 20. keskkooli õpilased ja õpetaja Ellen Tiisler tunnis. Päev Tallinna 14. lastesõimes, kus käib ka õpetaja Tiisleri tütar. Kasvatajad mängivad lastega, väike tüdruk kiigub luigekiigega. Mudilased söömas. Ellen Tiisler tuleb lasteaeda lapsele järele.

  Laste nääripuu

  Hetkel toimub
  Estonia kontserdisaalis toimub aste nääripidu. Lapsed on hiigelsuure nääripuu ümber. Näärivana laval, isetegevusettekanded rahvaste sõpruse teemal. Toimub ringmäng ümber kuusepuu koos kostümeeritud muinasjututegelastega. Näärivana jagab kingitusi, lapsed avavad kingipakke.

  Hoolitsus töötajate laste eest

  Hetkel toimub
  Tallinna Vineeri- ja Mööblivabriku töötajate laste jaoks on asutatud käitise juurde lasteaed. Lapsed kiiguvad, mängivad ja võimlevad õues kasvatajate juhendamisel. Tüdrukud hoolitsevad aia eest, poisid ehitavad klotsidest maja. Sügisel kooli minejatele jagatakse kätte aabitsad. Lapsed söövad ja teevad õues lõunauinakut.