Eesti maailmas. Maailm Eestis

Eesti maailmas. Maailm Eestis

2024. aasta on kultuuririkkuse teema-aasta, mille eesmärgiks on märgata, väärtustada ja hoida Eesti kogukondade ning rahvaste kultuuride mitmekesisust. Käesolev kogu heidab pilgu eestlastele ja nende tegemistele laias maailmas ning ühtlasi puudutab ka mujalt maailmast Eestisse rännanud inimeste ja kogukondade kogemust ja igapäevaelu. Vaatamiseks on nii lühi- kui ka täispikki mängu- ja dokumentaalfilme ning sekka ka animafilm. Erinevad lood rikastavad. 

Kollektsioon on mõtteliselt jaotunud viieks alateemaks. Eestlaste rännakutest ja reisidest lähemal ja kaugemal jutustavad purjetaja Ahto Valteri seiklustest rääkiv dokumentaal “Ahto. Unistuste jaht” (2018), Antarktise kõrgplatool filmi tegemas käinud režissöör Andres Söödi ja operaator Mati Kase “Enderby valge maa” (1969) ja mitmed teised. 

Meie lähiajaloo üht süngemat perioodi, mil eestlased sunniti vastu tahtmist oma kodudest Siberi avarustesse lahkuma, kujutab erakordselt mõjuvas filmikeeles, nn tableau vivant-stiilis loodud  “Risttuules” (2014) ning dokumentaalfilm “Puhkus Siberis” (2011), kus vanemate kodukülas Ülem-Suetukis perega puhkust veetes tunneb noor eestlanna endas ära oma juured. 

Eestist välja rännanud ja seal pidama jäänud eestlaste elust välismaal räägib näiteks rahvusvaheliselt tunnustatud “Mandariinid” (2013), kus Abhaasia eestlane satub Gruusia ja Abhaasia vahel puhkenud sõja hammasrataste vahele. “Matusepäevikutes” (2019) jälgime Torontos asuva suurima eksiilis elava eestlaste kogukonna väikekoguduse vaimuliku igapäeva ning “Machina Faust” (2022) portreteerib andeka ja julge saksofonisti Maria Fausti loomingut ja igapäevaelu, mis jaguneb Taani ja Eesti vahel. 

Väikesele rahvale on sport ja saavutused heaks võimaluseks end maailmakaardil nähtavaks teha: “Kalev” (2022) räägib loo meie korvpallilegendidest, kes tegid NSV Liidu meistrivõistlustel tormilise hooaja ning üllatasid nii koduseid kui ka maailma. 

Viies alateema puudutab Eestis eksisteerivaid väiksemaid “maailmasid” ning mujalt Eestisse jõudnud inimeste kogemust – näiteks kuidas vene päritolu Ivan püüab end tõestada tüdruksõbra eestlastest vanematele lühifilmis “Ivanipäev” (2014). Koomilises võtmes “Ühemeheshow” (2019) on USA-st pärit Eestis elava püstijalakoomiku Stewart Johnsoni elust inspireeritud mängufilm, mis seab keskmesse meeste tervise. Lisaks nimetatuile leidub aga kollektsioonis veelgi eelpool mainitud teemavaldkondadega haakuvaid filmilugusid.

    Filmid